Neden Mülakatta Elendim Diye Düşünenler İçin: Adaylar Mülakatlarda Neden Elenir?

Mülakatlar hem yeni adaylar hem de iş değiştirmek isteyen deneyimli adaylar için streslidir. Belki sizin de girdiğiniz ve elendiğiniz birçok mülakattan sonra kendinize “Mülakatta elenmek neden oldu?” dediğiniz zamanlar olmuştur. Donanımsal olarak kendinizin en uygun aday olduğunu düşünseniz de elenmenize sebep olan tahmin edemediğiniz nedenler olabilir.

Bu faktörler elbette diğer adayların sizden daha donanımlı ve pozisyona uygun olmasından kaynaklanabilir. İkinci bir seçenek ise sizin fark etmediğiniz hatalar yapmış olma ihtimalinizdir. Yeniden gözden geçirmek için aşağıdaki mülakat hatalarına göz atalım!

Özensizlik

Bir işi ya da görevi nasıl yapacağınız o iş tanımına ilk yaklaşımınızdan belli olacaktır. CV’niz bunun için ilk adımdır. Dil bilgisi hataları, tasarıma dair özensizlikler hatta kelime hataları sizi anında eler. Bu süzgeçten geçmenizin ardından ilk izlenimin en önemli anı diyebileceğimiz mülakattaki özensizliğiniz, görüşmecinizin zihninde mutlaka belirli fikirler yaratacaktır.

Özensiz bir ilk izlenimi çok güvendiğiniz son iş deneyimi ya da mezun olduğunuz okul kurtarmaya yetmeyebilir. Bakımsız bir görünüm, yanlış ve özen gösterilmemiş bir kıyafet seçimi bu duruma örnek verilebilir. Ne arkadaşlarınızla geçirdiğiniz eğlenceli akşamdan sabaha kalan kıyafetlerinizle görüşmenizin yolunu tutun ne de pazar kahvaltıdan sonra koşuya çıktığınız eşofman takımınızla!

Saygısız Gözükmek

Giyiminiz, konuşma ve hitap şekliniz, size gelen soruları dinleme tutumunuz ve cevaplarınıza gösterdiğiniz özen aslında o anın saygı düzeyini belirleyecektir. Bunun için ne saygılı olmak isterken soğuk ve uzak gözükmeli ne de dozu kaçırmalısınız. Düşünmeden verilen cevaplar, karşı tarafı kandırmayı ya da geçiştirmeyi amaçladığınızı düşündürebilir. Zamanı çok kaybetmediğiniz sürece bilmediğiniz bir konu hakkında gelen sorulara da uygun cevabı bulmak için küçük düşünme zamanları oluşturabilirsiniz. Bunun için suyunuzdan bir yudum almak, gülümsemek güzel seçenekler olabilir.

Eğer bekleme odasında gözlerin sizde olduğu bir noktadaysanız sıkılsanız bile telefonunuzla vakit geçirmeniz iyi fikir değildir. Muhtemelen etrafınızda karıştırabileceğiniz dergi vb. materyaller olacaktır. Daha ilgili gözükerek bir negatif algının daha üstesinden gelebilirsiniz. Hitap şekliniz yine önemli noktalardan biri. Mülakat masasına uzun zamandır görüşmediğiniz, özlediğiniz biriyle görüşecekmiş gibi oturmanız yanlıştır. Tabii nefret ettiğiniz uzak bir arkadaşınızla konuşuyor gibi oturmanız da! Siz siz olun ve gereksiz detaylardan kaçının.

Geri Planda Kalmak

Saygılı ve özenli olmayı sağlarken baskılanmış ve utangaç bir izlenim vermekten kaçınmalısınız. Nezaket kurallarına önem veriyor, aynı anda söze başlarsanız karşınızdaki kişiye “Lütfen, siz başlayın.” diyerek söz veriyor olabilirsiniz. Söz konusu mülakatta elenmek ise çok kibar olmak biraz daha öz güvenli gözükmekten daha kötü bir seçenektir.

Her şirket kültürü için kendini gösterebilen, yerine göre ve dozunda girişken adaylar ön plana çıkar. Bütün bu faktörleri dengede tutabildiğinizde zaten başarı kendiliğinden gelecektir. Bugüne kadar geçirdiğiniz ve bundan sonra geçirebileceğiniz başarısız mülakatların sebebi, fazla kibar olmaya çalışırken geri planda kalmaya eğilimli olmanızdan kaynaklı olabilir.

İlgini Çekebilir: Youthall Karantinada Kariyer Hayatını Geliştirmek İçin Neler Yaptı?

Youthall’da profilinizi oluşturmak için hemen tıklayın.

Üniversite eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmektedir. Yer aldığı öğrenci kulübünde çeşitli projelerin düzenlenmesinde rol almıştır. 2019 yılından beri Youthall ekibinde yer almaktadır.