Özgeçmiş Hazırlarken Sık Yapılan Hatalar

Sıradan çalışanlardan tutun da önemli pozisyonlarda bulunan kişilere kadar çoğu insan özgeçmiş yazarken amatörce hatalar yapar. Cümle aralarındaki hatalı boşluklardan tutun da farklı yazı formatlarına veya fotoğraf kullanımına kadar birçok hata görülmektedir. Şimdi bu hatalardan kurtulma zamanı!


Biçim

Özgeçmiş uzmanlarından duyduğumuz bir şey varsa, o da  grafik kullanmayıp, parlak tarzlardan kaçınmanız gerektiğidir. İçerik meselesi diye bakıyorum bu olaya. Grafik tasarımcısı gibi alanlara başvurmadığınız sürece ben de gereksiz buluyorum ve o değerli alanları bu tarz şeylerle harcamamanızı öneririm.

Sıkıcı fontlar seçmeyin:

Times new roman, arial, calibri gibi fontlar yorucu olduğundan daha basit profesyonel bir font seçin.

Bold, italic ve altını çizme olayını önemli yerlerde yapın:

Bütün bilgilerinizi bu şekilde kalın, altı çizili yapıp her şeyi karman çorman yapmanıza gerek yok. Pozisyonunuz ve okuduğunuz okul gibi iş görür alanlarda bunları kullanabilirsiniz.

Metni uygun olmayan bir şekilde hizalama:

En çok rastlanan hatalardan biridir. Metni hizalamak için boşluk tuşunu kullanmayın. Aptalca görünüyor ve sonradan düzeltmesi çok zor oluyor. Metni hiçbir zaman doğru hizalamayacaktır.

Düzensiz bir şekilde boşluk bırakma:

Word otomatik olarak numaralandırma, koyu nokta koyma gibi işlemlerden sonra boşluk koyar. Siz de sonrasında boşluk koyarsanız işler karışır. Ayarlar kısmından bunu değiştirebilir ve kendinize göre ayar verebilirsiniz. Ekstra boşluk özgeçmişinizi daha iyi hale getirmeyecektir.

Koyu nokta kullanarak ve sıralama yaparak işleri kolaylaştırın:

Özgeçmişinizin kolay bir şekilde okunmasını istiyorsanız koyu noktalı maddeleri kullanarak işleri karşı taraf için daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Bazı maddeleriniz 2 nokta gerektirecek şekilde uzunsa onu sona saklayın ki şekil bozulmasın ve karışıklık oluşmasın.

Biçimsiz kategoriler kullanmayın:

Özgeçmişiniz; deneyim, başarılar, ödüller, bulunduğu cemiyetler, profesyonel beceriler, sertifikalar, eğitim gibi kategorilerden oluşmalıdır. Eğtim kısmını başa veya sona koyun ki onunla ilgili dökümanları ekleyebilesiniz.

Çok uzun veya kısa olmasın:

Hem çok kısa hem de çok uzun özgeçmişler ile karşılaştım. 1 sayfa taş çatlasın 2 sayfa olmalı ve sadece en gerekli bilgileri içermelidir. İş geçmişinde “zaman olarak” boşluklar olmamasına dikkat etmelisiniz.

Word formatında başvuru yapmayın:

Microsoft Word farklı formatlardan dolayı her bilgisayarda aynı şekilde açılmayabilir. Word’de hazırlamış olduğunuz özgeçmiş başvurunuzu görecek işverenin bilgisayarında da sizde göründüğü kadar şekilsiz duracaktır. PDF formatında kaydedin ve o şekilde başvurularınızı yapın.


İçerik

İnsan kaynaklarından sorumlu kişinin sizin özgeçmişinizi çıktısı alınmaya değer bulması için net, anlaşılır ve basit bir dil kullanmanız gerekmektedir. Aşağıda içerik açısından yapılan hatalara değineceğim.

Ortaya amaç koymayın:

Bunu yapmayın. Kısa bilgiler anlaşılabilir ama nasıl bir iş aradığınızı uzun uzadıya yazmayın. Şirket sizden çok kendi amaçlarını önemser. Bu nedenle eğer “o” işi istiyorsanız özel olarak istediklerinizi yazmayın ama özel olduğunuzu düşünüyor ve “o” işi almasanızdan ziyade istekleriniz önemli ise o zaman iş değişir.

İş gerekliliklerini göz ardı etmeyin:

Özgeçmişinizi yazmadan önce başvuracağınız şirket ile kendi aranızda ortak değerler ve noktalar arayın ve ona göre oluşturun özgeçmişin gerekliliklerini. Neler aradıklarını iyi okuyun ve sizde bulunan özellikleri yazın. Aranan özellikler sizde ne kadar çoksa işe alınma şansınız o derece artar.

İletişim bilgilerini hesaba katın:

Şirketin sizinle iletişime geçmesini istiyorsanız adres bilgilerinizi, mail adresinizi ve telefon numaranızı açık bir şekilde yazmalısınız. Bir defa yazmanız yeterli olacaktır.

Komik mail adresleri kullanmayın:

Bu adres sizin internette takılmak ve komiklikler yapmak için kullandığınız mail adresi değildir. Numaralar, değişik lakaplar kullanarak mail adresi oluşturmayın. Mümkünse ad-soyad ile bir mail adresi alın.

Referanslar koymayın:

Bazı ülkelerde yaygın olsa bile Batılı ve büyük şirketlerde referans kesinlikle kullanılmaz. Boşuna özgeçmişinizi o alanla doldurmayın. Gerektiğinde onlar zaten sizi sorduracaktır veya belge isteyeceklerdir.

İlginizi Çekebilir: İdeal Özgeçmiş Uzunluğu Ne Kadar Olmalıdır?

Youthall’u takip et iş ve staj ilanlarını da kaçırma.

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.

Bir yanıt yazın