Başarılı Bir Online Görüşme İçin İpuçları

Başarılı Bir Online Görüşme İçin İpuçları

Bir başvuru gerçekleştirdiniz ve online görüşme yapacağınız haberini mi aldınız? 2020 itibariyle işe alım süreçleri de uzaktan yürütülmeye başlandığı için video mülakatlar insan kaynakları departmanları ve adaylar için sıradan hale geldi.

İşe alım yöneticileri, ilk tur görüşmelerini daha seri gerçekleştirmek ve sağlık açısından tedbirler almak için yüz yüze görüşmektense bu yolu tercih eder. Bir ankete göre Covid-19 süreci boyunca işe alım yöneticilerinin %88’inin sanal mülakatlar yaptığını, %12’sinin ise yüz yüze görüşmeler yapmaya devam ettiğini ortaya koydu.


Video Görüşme Türleri

Mülakatınız, bir işe alım yöneticisi ile canlı bir görüntülü sohbet olabilir. Bu versiyondan farklı olarak işe alım yöneticinizin daha sonra gözden geçirmesi için bir dizi mülakat sorusunu ard arda cevapladığınız bir video kaydetmeniz sizden istenebilir.


Başarılı Online Mülakat İçin İpuçları

Başarılı bir video röportajının başarıya giden anahtarı, önceden pratik yapmaktır. Bir video görüşmesi yüz yüze yapılan bir görüşme kadar ciddiyet ister. Bu yüzden hazır olduğunuzdan emin olmalı, yaşanabilecek aksaklıklara karşı önleminizi almalısınız.


Sizi Neler Bekliyor?

Sanal bir görüşme sırasında sizi neler beklediğini ön görmeniz gerekir Örneğin mülakatı gerçekleştireceğiniz video platformu şirketten şirkete farklılık gösterir. Yapılan araştırmalara göre kullanılan platformlar;

  • Zoom:%43
  • Skype:%12
  • Google Meet/Hangouts:%19
  • Microsoft:%7
  • Cisco WebEx:%5
  • Diğer:%14 olacak şekilde raporlandı.

Ankete katılan şirketler, görüşmelerin çoğunun bir saatten az sürdüğünü bildirdi. 30 dakikadan az süren görüşmelerin oranı %36, 30 dakika ile 1 saat arasında sürenlerin oranı %48 ve 1 saatten fazla süren online görüşmelerin oranı %16 olacak şekilde sonuçlandı.

Eğer bir günde birden fazla online görüşmeniz varsa kendinize arada biraz zaman aralığı bıraktığınızdan emin olun, böylece yaşanabilecek bir sarkma sonucu bir sonraki röportaj için yedek zamanınız olmuş olur.


Planlamaya Özen Göstermek 

Online görüşme anına önceden hazırlanmak için zamanınızı ayırın. Muhtemelen çoğu şey sorunsuz gidecek ancak önceden pratik yaparsanız sizin için daha az stresli olacaktır. Görüşmeden bir veya iki gün önce bir deneme yapabilir, sanki az sonra görüşme başlayacakmış gibi kameranızı, kulaklığı veya mikrofonu kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir sürprizle karşılaşmamak için gerçek görüşmeniz sırasında kullanacağınız aynı ekipmanı ve ayarları kullanmaya dikkat edin. Yaşanabilecek teknik bir aksaklıkla konsantrasyonunuzun bozulmasını elbette istemezsiniz.

Kameranız yukarıda veya aşağıda değil göz hizasında olmalıdır. Kötü konumlandırılmış bir kamera, istenmeyen bir surat ifadesine veya garip gölgelere neden olabilir. Son olarak işe alım yöneticinizin görüşme öncesi ihtiyaç duyduğunu belirttiği her türlü materyali (özgeçmiş, portföy pvb.) önceden ilettiğinizden emin olun.


Arkaplanınızı Kontrol Edin

Kendi deneme görüşmeniz sırasında, videoda görünen arka plana bir göz atın. Dağınık ya da dikkat çekici mi görünüyor? Temiz, düzenli ve tercihen düz bir duvar önünde yapılan görüşmeler odağın sizden şaşmamasına olanak tanır. Kullandığınız video platformuna bağlı olarak arka planınızda kullanmak üzere çevrimiçi bir arka plan seçebilirsiniz. Arka plana olduğu kadar mekandaki aydınlatmaya da dikkat edin. Yüzünüzü gölgede bırakacağı için arkanızda ışık kaynakları olmasını tercih etmeyin.


Ne giymeli?

Anketler, çoğu işverenin (%52) adaylarının gündelik iş kıyafetleri odaklı giymesini tercih ettiğini belirtiyor. Farketmediğini belirtenlerin oranı %44 iken resmi veya profesyonel bir görünüm arayanların oranı %4 civarında. Bunu şirket kültürü hakkında önceden yapacağınız araştırmayla belirleyebilirsiniz fakat yine de risk almamanızı tavsiye ederiz.

Kamera açınız  belden yukarınızı göstermelidir çünkü yüzünüz görüşme esnasında gerçek odak noktasıdır. Yine de ayağa kalkmanız gerekecek herhangi bir olasılık varsa pantolonunuzun veya eteğinizin profesyonel olduğundan emin olun. Gömleğinin tamamlayıcı parçası olarak pijama altı tercih eden bir aday olarak akılda kalmak istemezsiniz.


Görüşme Esnasında

Masanın ve çevrenizin temiz ve düzenli olduğundan emin olun. Görüştüğünüz kişinin dikkatini dağıtmak istemezsiniz. Eğer evinizde röportaj yapıyorsanız havlayan köpeklerin, çocukların, müziğin veya başka seslerin olmadığı sessiz bir yerde olduğunuzdan mutlaka emin olun. Mümkünse sizinle aynı anda evde bulunan bir yakınınız varsa onları da olası seslere karşı temkinli olmaları gerektiği konusunda uyarın.

Ayrıca görüşme sırasında e-posta veya mesaj bildirimleriyle karşı karşıya kalmamak için telefonunuz ve bilgisayarınızdaki tüm uyarıları kapatmayı ihmal etmeyin. Görüştüğünüz kişiyle göz teması kurun ve bunun kameraya bakmak anlamına geldiğini unutmayın. Kendi görselinize baktığınızda bunun anlaşılması oldukça olasıdır. İnternetinizin hızı çok iyi olsa da yaşanabilecek gecikmelerin olasılığını göz ardı etmeyin ve çok fazla el hareketi yapmaktan kaçının.


Ne Arıyorlar?

İşe alım yöneticileri adayların videolarını ya da online görüşmelerini incelerken ne görmek istiyor? Aklınızda yanıtladığınız ya da sorulmasını istediğiniz soruları değil, sorulan soruları yanıtlayın. İşe alım yöneticileri, söz konusu işi yapabileceğinizi bilmek ister, buna yönelik sorular sorarlar. 

Prezentabl olun. Kendinizi mümkün olduğunca en iyi şekilde temsil edebilmek için uygun giyindiğinizden ve doğru yanıtlar verdiğinizden emin olun. Videolar, yapılan onlarca başvurunun arasında fark yaratmanın harika bir yoludur. Hatta en iyi videolar ya da görüşmeler birçok kez iletilir, üzerine tartışılır ve bazen tekrar oynatılır.

 

İlgini çekebilir: Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Uygulamaları

Youthall’u takip et; dijital etkinlikleri, iş ve staj imkanlarını kaçırma!

Üniversite eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmektedir. Yer aldığı öğrenci kulübünde çeşitli projelerin düzenlenmesinde rol almıştır. 2019 yılından beri Youthall ekibinde yer almaktadır.