Yeteneği Çeken ve Elinde Tutan Bir İşveren Markası Nasıl Yaratılır?

Yeteneği çeken ve elinde tutan bir işveren markası yaratmak için harika ipuçları bu yazımızda sizinle!

Artık şirketler sadece tek odaklı olma yada kar/zarar hesabı yapma lüksüne sahip değil. Yeteneği çeken ve elinde tutan bir işveren markası yaratmak, şirketin başarı faktörlerinin en başında gelen etmenlerden. İyi yetenekleri bulmak, onları işe almak ve onları şirkete bağlamanın yollarını bulmak için kendilerini birçok yönden geliştirmeliler. Şu anda yeni nesil trendleri takip eden firmaların çoğu sadece ürettikleri ürüne değil aynı zamanda kattıkları değere de odaklanıyor ve bu alanlara da yatırım yapıyor. İşveren markasına önem veren bu şirketler, çalışanlarının mutluluğu ve gelişimine katkıda bulunmak için çalışıyor. Bu da gün sonunda şirkete ciddi anlamda faydalı çıktılar sağlıyor.

Biz de bu yazımızda yeteneği çeken ve elinde tutan bir işveren markası yaratmak için harika ipuçlarını hazırladık, keyifli okumalar!


İşveren markanızın bilinilirliğini ve değerini değerlendirin

Her şeye başlamadan önce işveren markanızın nerede konumlandığını görmeniz gerekmektedir. İşveren markanızın değerini dışarıdan ölçmek için müşteriniz olan kullanıcıları ve hedefiniz olan kullanıcıları değerlendirme anketine katabilirsiniz, aynı zamanda içsel bir değerlendirme için mevcut çalışanlarınızı ankete katıp şirketinizin çekiciliğini, hem müşteri/kullanıcı/partnerlerinizin gözünden şirketinizin konumlandırmasını hem de çalışanlarınız için şirketinizin ne ifade ettiğini ölçerek işe koyulabilirsiniz. Elde edilen verileri analiz ederek işveren markanızı şekillendirebilirsiniz. Her şirketin farklı hedefleri olsa da işveren markasının güçlenmesi için ortak olan bazı noktalar vardır. Bu noktalar:

  • Uzun vadeli işe alım olanaklarını sağlama almak.
  • İşveren markasını küresel bir seviyeye taşımak.
  • İşveren markasını rakiplerinden ayrıştırmak.
  • İşveren markasını yerel düzeyde de başarılı hale getirmek.

Siz de çıktılar sonucu markanızı bu noktalara konumlandıracak adımları atarak stratejinize yön vermeye başlayabilirsiniz.


Yenilikçi öğrenme ve gelişim uygulamalarına açık olun

Bugün ve yarının iş gücünü Y ve Z kuşağı genç çalışanlar oluşturuyor. Bu iş gücünün işverenlerden beklentisi ve şirkete olan bağlılıklarının en önemli adımlarından biri şirketin onlara yeni yetkinlikler kazandırması ve mevcut yeteneklerini geliştirmesi. Hatta Türkiye ve dünyada yapılan işveren markası anketleri de yaptıkları iş başvurularında ve şirketleri tercih ederken dikkat ettikleri kriterler arasında “eğitim ve gelişim olanakları” uzun yıllardan beri listelerin ilk sırasını oluşturuyor. önemsiyorlar. Bu da aslında en iyi yetenekleri çekmek ve onları şirketinizde tutmak için şirketin yenilikçi öğrenme ve gelişim uygulamalarına açık olması gerektiği sonucunu ortaya çıkarıyor. Şirketler sürekli gelişen bir öğrenme sistemi yaratıp profesyonel sertifikalar, online eğitimler, tersine mentorluk vb. gibi yeni nesil trend uygulamalarla bu öğrenmeyi desteklemelidir.


Markanızın değerinden yararlanın

İlk olarak potansiyel çalışanlar şirketin işveren gücünü anlamalı, bu başaran şirketler sadece en iyi yeteneği çekmekle kalmıyor aynı zamanda kurum için bir bağlılıkta oluşturabiliyor. Bunu başarabilmek için işveren markası platformları kullanılıp şirketin yüzü oluşturmak en trend ve etkili yöntemlerden biri.

Kariyeri ile alakalı sitelerde dolaşanların %54’ü çalışanların yorumlarını okuyor. Pek çoğu şirket içi “testimonials” videolarına ve çalışanların deneyimlerine fazlasıyla önem veriyor. Bu yüzden çalışanlara da bu platformlarda yer verip deneyimlerini kısa kısa videolar ile paylaşmak yeteneği çekmede son derece işe yarayan bir yöntem. İnternet ile büyüyen bu neslin dikkatini çekebilmek için şirketlerin işveren markası çalışmalarında da dijitalleşmeye gitmeleri kaçınılmaz bir gerçek, bu potansiyel adaylara ulaşmak, onları çekmek ve en iyi yetenekleri işe almanızı sağlamak için fazlasıyla etkili bir yöntem. O nedenle en iyi yetenekleri ağına kalmak isteyen 500’den fazla şirket Youthall’un dijital işveren markası profil sayfaları ile şirket kültürünü, çalışma ortamını, ofisinden görselleri, çalışan “testimonials” videoları ve çok daha fazlası ile yüz binlerce genç yeteneğe ulaşıp işveren markasını dijitalde büyütmeye devam ediyor. Sizin için de Youthall’da şirket profilini oluşturmak için tam sırası!


Aday ve çalışan deneyimini kişiselleştirin

Yeteneği elde tutmanın en iyi yolu çalışan deneyimini geliştirip, çalışanların 2000 kişi arasında sadece 1 sayıdan  ibaret olmadıklarını hissettirmektir. Bunu gerçekleştirmek için kullanılabilecek yöntemler;

  • Kariyer diyagramı oluşturma: Çalışanlar için özel olarak hazırlanacak olan bu kariyer yolu, çalışanların önlerindeki geleceği ve yapması gerekenleri daha iyi görmesini sağlar.
  • Çalışanları takdir etmek: Her insan yaptığı iş karşısında takdir edilmekten hoşlanır. Çalışanların üzerine etkisi motivasyonu ve bağlılığı arttırmaya yönelik olur.
  • Yapıcı ilişkiler: Çalışanların çoğunluğu yöneticileriyle olan ilişkilerini önemser. Bu ilişkinin güçlenmesi için gerekli olan şey ise yöneticinin çalışanlarının günlük iş yüklerinden daha fazlasını bilmekle başlar. Bu gelişme ile çalışanlar ve yöneticiler birbirlerine insan olarak bağlanırlar ve iş ilişkisi de gelişmeye başlar.

İlginizi Çekebilir: 5 Maddede Popüler İşveren Markası Trendleri 2020

Youthall’da işveren markası profilinizi oluşturmak için hemen tıklayın.

Youth Awards Blog Banner

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.