Üniversitedeyken Yapılabilecek 5 İş Önerisi

Her genç üniversiteli, okul döneminde ne iş yapsam da kendi harçlığıma katkıda bulunsam diye düşünmüştür. İşte bu düşüncelerin cevaplarını aşağıda sizlerle buluşturduk. Günümüzde popüler olan iş ilanlarından derlediğimiz bu yazımızda umarız kendinize en uygun işi seçebilirsiniz. 

Freelance Makale Yazarı 

Araştırmayı, okumayı, incelemeyi seven bir yapınız var ise yazı yazmayı da seviyor olmanızı büyük bir ihtimal olarak değerlendiriyoruz. İçerik üretebileceğinize inanıyorsanız ve en önemlisi dil bilgisi kurallarına fazlasıyla hakimseniz freelance yazı yazmak size keyifli gelecektir. Eğer belli konular ile ilgileniyor, kitap, dergi, gazete okumaya meraklı, seyahat etmekten, yeni yerler keşfetmekten hoşlanan bir kişiliğiniz var ise makalelerinize içerik bulmanız kolaylaşacaktır. Hatta kendinizi bir tık geliştirdikten sonra blog sayfanızı açıp yazılarınızı size ait olan bir yerde yayınlayabilir, bu sayede de güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

Ses Sanatçısı

Ortaokul ve lise dönemlerinde bütün etkinliklerde şiir okuyan, koroya katılan veya solist olan kişi siz miydiniz? O zaman sizi hemen şuraya bir alalım… Elimizde tam size göre bir iş var. O gür sesinizle bize bir film, dizi karakteri sesini canlandırabilir misiniz? Şaka bir yana, sesinize güveniyorsanız yani gür ve anlaşılır konuştuğunuza inanıyorsanız, çevrenizdeki insanlar bunu size sürekli söylüyorsa bu tarz bir iş düşünebilirsiniz. Bazen çizgi filmler için bile ses sanatçısı aradıklarına denk geliyoruz. Üniversite döneminde böyle bir işte çalışmak çok eğlenceli olabilir. 

Fotoğrafçılık

Fotoğraflara, fotoğraf çekimi yapmaya ve çeşitli edit programlarıyla uğraşmaya hevesliyseniz veya zaten bunlarla uğraşmaktan keyif alıyorsanız, üniversite döneminde bunu bir işe dönüştürebilirsiniz. Bazı organizasyon şirketleri gençlerin fotoğraflara olan merakından dolayı olsa gerek bu tarz ilanlar yayınlayıp hatta elinize bir kamera da vererek sizi işe alıyorlar. Derslerinizin olmadığı zamanlara denk getirdiğinizde bu iş sizin için bir fırsat olabilir. Fotoğraf çekmekten de hoşlanıyorsanız değmeyin keyfinize…

Sosyal Medya Yönetimi

Ben bir yere gidemem yurdumda veya evimde, yatağımda uzanırken yapabileceğim bir iş yok mu diyenler için de bir tavsiyemiz var tabii ki. Sosyal medya yönetimi yapabilecek çalışan arayan şirket sahipleri bu aralar çok fazla. Çünkü her şirket görünürlüğünü artırmak istiyor. Instagram, Twitter, Facebook, Linkedln gibi platformları aktif kullanabiliyor ve ilgi çekici içerikler yaratabileceğinize inanıyorsanız da bu iş size çok uygun görünüyor. Bu tarz işlere de yine çeşitli sitelerdeki ilanlardan ve youthall.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Genellikle şirketler iş için başvuranların kişisel hesaplarınızdan yola çıkarak değerlendirme yapıyorlar. Daha önce bu tarz bir işle uğraştıysanız başvurunuza bunun da linkini veya bir görselini koymanız sizi kesinlikle öne çıkaran bir kriter olacaktır. Şimdi sıra şirket hesaplarını mümkün olduğunca göz önüne çıkarabilmekte…

Uygulama Geliştiricisi – Yöneticisi

İşte yine geldik kolumuzdaki altın bileziğe. Neredeyse her ay yeni bir uygulamayla tanışıyoruz. Her uygulama, her web site güncellenmeye mahkum. İşte bu yüzden kodlara, yazılıma merakınız var ve çoğu zamanınızı bu kodları düzenlemek veya baştan yazmak ile geçirmek hoşunuza gidecekse uygulama üreticileriyle iletişime geçebilirsiniz. Üniversitede elbet uygulama üretmek veya web site güncellemelerini yaptırmak isteyen bir kitle karşınıza çıkacaktır. Bu denk gelmezse “Şöyle bir uygulama üretsek ne çok kazanırız.” diyen bir arkadaşınız eminiz ki vardır. İşte o arkadaşınıza “Tamam, hadi!” demenin tam sırası. Bunu bir işe dönüştürmek, size ve o arkadaşınıza güzel bir gelecek ve gelir sağlayabilir.

İlginizi çekebilir: Ağızdan Ağıza Pazarlama: Başkalarından Ne Kadar Etkileniyoruz?

Youthall’u takip et iş ve staj ilanlarını da kaçırma!

 

Bir yanıt yazın