Merak Edenlere: Büyük Şirketlerin Staj Başvuru Zamanları

Öğrenciyken iş dünyasını tanımanın, hangi sektörün/şirketin/pozisyonun size göre olduğunu öğrenmenin en güzel yolu staj. Mezun olduğunuzda ‘ne istediğini bilmek’ çok önemli. Bu nedenle her yaz farklı sektörlerde staj yapılması tavsiye ediliyor. Pek çok şirket, staj başvularını şubat ayında almaya başlıyor ve mart, nisan boyunca da başvurular devam ediyor. En çok çalışılmak istenen kurumlara staj alım süreçlerini, kaç stajyer alacaklarını sorduk.

İnsan kaynakları uzmanlarının yeni mezunlarda gördüğü en önemli sorun, kariyerlerine hangi alandan başlayacaklarına bir türlü karar verememeleri. Bu nedenle de üniversite öğrencilerine mutlaka staj yapmalarını tavsiye ediyorlar. Hatta her yıl farklı sektörlerde staj yapılması tavsiye ediliyor. Böylelikle şirketlerin nasıl işlediğini, hangi departmanlarda ne tip işler yapıldığını, sektörleri ve sektörler arasındaki farklılıkları görebilir, hangi işlerin onları mutlu edeceğini vakitlice anlayabilirler.

Yaz döneminde yapılacak stajlar için başvurular genellikle şubat-mart-nisanda alınıyor. Adaylar önce şirketlerin kendi sitelerinden veya iş bulma sitelerinden başvurularını yapıyorlar, ardından çeşitli online testlere, kişilik envanterlerine tabi tutuluyor, online veya yüz yüze mülakatlara davet ediliyorlar. İyi derecede İngilizce bilmek çok önemli bir kriter. Bazı şirketler deneyim bile arıyor. En çok çalışılmak istenen kurumlara bu yıl kaç stajyer alacaklarını, staj prosedürlerini sorduk.

COCA-COLA’da global kariyer imkanı

Coca-Cola Türkiye’nin iki farklı staj programı var. 2009 yılından beri uygulanan uzun dönemli staj programı Career Express 365, bir yıl sürerken, kısa dönem staj programı Career Express ZIP bir ay sürüyor. 2015 yılında her iki staj programı için 70 stajyer alınacak.

Stajda farklı üniversitelerden ve farklı bölümlerde okuyan öğrencilerin yer alması önemseniyor. Career Express Programı, global bir yetenek havuzu olarak değerlendiriliyor.

Başvurular, 30 Nisan’a kadar www.coca-colacompany.com/careers/internship-opportunities üzerinden alınıyor.

GARANTİ 1.120 stajyer

Garanti Bankası, 2015’te genel müdürlük birimleri için 120, şubeler için 1.000 stajyer alımı planlıyor. “Garantili Gelecek” adı verilen staj programına bankacılık alanında kariyer hedefleyen iktisadi idari bilimler ve mühendislik fakültelerinde okuyan tüm öğrenciler başvurabiliyor. Staj programını yenileyen banka, artık online mülakat da yapıyor.
Garanti Bankası’nda, 1. ve 2. sınıf öğrencileri haziran-eylül tarihlerinde 45 günlük sürelerle şubelerde staj yaparken, 3. ve 4. sınıf öğrencileri için genel müdürlük birimlerinde ve şubelerde proje bazlı, online eğitim ve online koçluk modüllerini de barındıran bir staj programı var.

Başvurular, 1. ve 2. sınıflar için nisan ayında sona ererken, 3. ve 4. sınıflar için yıl boyunca www.garanti.com.tr/garantilikariyer üzerinden devam edecek.

YAPI KREDİ 600 stajyer

2014 yılında toplam 586 öğrenciye staj imkanı sağlayan Yapı Kredi, 2015’te de 600 civarında stajyer alımı yapacak. Kariyerinde bankacılığı hedefleyen, buna uygun bölümlerde okuyan öğrenciler tercih ediliyor. Üniversitelerin staj zorunluluğu olan bölümlerinde okuyan öğrenciler öncelikli. Banka, gelen özgeçmişleri değerlendirildikten sonra belirlenen adaylarla mülakat yapıyor.
Ayrıca, iktisadi idari bilimler ve endüstri mühendisliği bölümlerinde okuyan ve İngilizce bilen 3. sınıf üniversite öğrencileri için 2 senelik bir gelişim ve kişisel keşif programı olan Heroes Club kapsamında da staj imkanı sağlanıyor. Heroes Club’a başvurular her yıl ekim ve kasım aylarında alınıyor. 2 senelik program sonucunda başarılı öğrencilere iş imkanı sunuluyor.

Başvurular, www.kariyerim.yapikredi.com.tr ve kariyer.net aracılığıyla nisan-mayıs aylarında alınıyor. Yaz dönemi stajları 1-2 ay, uzun dönemli stajları ise 6 ay sürüyor.

FİNANSBANK 500 stajyer

Genel müdürlük birimleri ve şubeler için her yıl yaklaşık 500 üniversite öğrencisini staja alıyorlar.

Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren tercihen iktisadi ve idari bilimler ve mühendislik fakültelerinde 3. veya 4. sınıfa, yüksek lisansta 2. sınıfa geçmeye hak kazanmış, meslek yüksek okullarının tercihen bankacılık, sigortacılık ve muhasebe bölümlerinde 2. sınıfa geçmeye hak kazanmış öğrenciler başvurabilir.

Başvurular, web sitesinden, kariyer portallarından, Facebook Finansbank Kariyer sayfasından, her yıl nisan ayında alınıyor.

YILDIZ HOLDİNG 500 stajyer alacak

Yıldız Holding, meslek liselerinin zorunlu kış dönemi stajı, zorunlu/isteğe bağlı yaz dönemi üniversite stajları ve JOB adı verilen proje bazlı staj programları ile öğrencilere staj imkânı sunuluyor. JOB, yaz ve lise staj programlarıyla birlikte 500 öğrenciye staj imkanı sağlanması planlanıyor. Seçim sürecinde üniversite ayrımı yapılmıyor, genel yetenek testi, İngilizce sınavı, vaka çalışmaları ve mülakatlar sonucunda başarılı olan gençlere staj imkânı sağlanıyor.

Başvurular, şubat ayında kariyer.net ve LinkedIn üzerinden yapılıyor.

ECZACIBAŞI 50 pilot arıyor

Eczacıbaşı Topluluğu, işe alım odaklı staj programı Kariyer Test Sürüşü (KTS) kapsamında 50 stajyer (pilot) almayı planlıyor. Kariyer Test Sürüşü Pilotları, Eczacıbaşı Topluluğu kuruluşlarında yaz döneminde en az 2 ay tam zamanlı staj yapıyor. Staj dönemini başarıyla tamamlayan KTS pilotları, grup başkanları, genel müdürler ve ilgili fonksiyon yöneticileri ve İK yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıda projelerini sunma fırsatı elde ediyorlar. Stajı başarıyla tamamlayanlar “öncelikli değerlendirilecekler” havuzuna aktarılıyor ve mezuniyetleri öncesinde işe yerleştirilmeleri hedefleniyor.

Başvurular, lisans üçüncü sınıf ve yüksek lisans birinci sınıflar, 23 Şubat – 15 Mart’ta kampuslarda açılacak KTS standlarından, kariyertestsurusu.com veya eczacibasikariyer.com üzerinden yapılabilecek.

MICROSOFT’ta staj 11 ay

Talent Explorer staj programı için İstanbul ve Ankara ofislerine toplam 25 stajyer alınması planlanıyor.
Üniversitelerin hali hazırda 2. ve 3. sınıflarında okuyan öğrencilerin başvuruları kabul ediliyor. Talent Explorer staj programı uzun dönemli, 11 ay süren bir staj programı olduğundan sadece İstanbul ve Ankara’daki üniversitelerde okuyan öğrencilere staj imkanı tanınıyor.

Başvurular, Microsoft kariyer sitesi üzerinden 1-24 Nisan tarihleri arasında alınacak.

TURKCELL deneyim arıyor

2007 yılından bu yana yürütülen PAF (Profesyonelliğe Adım Formasyonu) staj programı kapsamında bu yıl yaklaşık 250 öğrenciye staj imkanı tanınıyor. Bunun yanı sıra 50 öğrenciye yarı zamanlı, bu öğrencilerden üstün başarı gösterenlere de tam zamanlı olarak Turkcell’de çalışma fırsatı sunuluyor.

2015 PAF Programı başvuru koşulları arasında ‘tercihen staj ya da yarı zamanlı çalışma tecrübesine sahip’ ve ‘tercihen burs ve değişim programlarına katılmış olmak’ gibi kriterler yer alıyor.

Başvurular, 16 Şubat’a kadar üniversitelere asılan QR kodlu afişler vasıtasıyla ya da turkcell.com.tr/paf adresinden alınıyor.

VODAFONE Discover ile genç yetenekleri keşfediyor

Vodafone’da işe alımların çoğunluğunu Discover Genç Yetenek Programı kapsamında yapılıyor. Geçen yıl Discover kapsamında 40 kişiye staj imkanı tanınırken, 56 gence de uzun ve kısa süreli staj imkanı tanındı. Bu yıl da aynı rakamlarda alım yapılacak. Vodafone, adaylara ilk olarak online test, ardından online mülakat ve Discover Değerlendirme Merkezi görüşmeleri yapıyor ve kendileriyle ilgili 3 dakikalık bir video tanıtım sunumu hazırlamalarını istiyor.

Başvurular, 6 Mart’a kadar www.kariyer.net’ten yapılacak.

TEKNOSA’da part-time iş

TeknoSA Future Talent (TFT) Staj Programı çerçevesinde yaklaşık 130 üniversite öğrencisine staj imkanı sağlanacak. Stajyer alımları tüm departmanlar için yapılacak. Başarılı stajyerlere, kış döneminde uzun süreli ve part-time iş imkanı da var.

Başvurular, kendi iş başvuru havuzlarından, kariyer sitelerinden ve sosyal medyadan yapılıyor. Alımlar ağırlıklı olarak nisan ve mayıs aylarında yapılıyor.

NETAŞ iş teklif ediyor

Netaş Coop Programı dahilinde bu yıl ortalama 150 stajyer alınacak. Güz, bahar ve yaz dönemlerinde en az 5 ay süreyle tam zamanlı olarak staj yapan ve stajını başarıyla tamamlayan öğrencilere, eğitimleri devam ederken yarı zamanlı iş teklifi, mezun olduklarında ise tam zamanlı iş teklifi yapılıyor.

Başvurular, daha çok nisan ve eylül aylarında gerçekleşse de tüm yıl boyunca stajyer alımı yapılıyor. www.netas.com.tr adresinden ve LinkedIn’den başvuru yapılabilir.

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.

Bir yanıt yazın