Şirketiniz Gerçekten Y Kuşağının Çalışmak İsteyeceği Bir Yer Mi?

Bentley Üniversitesi’ndeki bir araştırmanın sonuçları gençlerin modern iş yeri biçimini nasıl şekillendirdiğini göstermek adına güzel sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırmalara göre, 2020 yılına kadar iş gücünün %60’ını gençler oluşturacak. Peki, şirketiniz gerçekten bu %60’lık kitleyi çekmek için mi tasarlandı? Y kuşağını çekmek ve onları nasıl iş yerinde tutmak için araştırmaları takip etmek gerekiyor.

İşte Bentley Üniversitesi’ndeki araştırmanın sonuçlarına göre Y kuşağını iş gücüne çekmeye ve korumaya yardımcı olacak beş ofis tasarım ilkesi:


  • Esneklik kurun

Teknoloji ve iş hayatının bu nedenli iç içe girmesinin doğal bir sonucu olarak Y kuşağı; her zaman, her yerden çalışabilecek durumda olduğunu düşünüyor. Y kuşağını tüm gün bir bilgisayarın, bir masanın veya bir makinenin başına bağlamayın. Bağlasanız bile inanın çalışma süresinin yarısından fazlasında zaten verimli zaman geçirmeyecek. Bu nedenle şirket içinde tek bir laptopla çalışabileceği esneklikte bir ortam yaratın. Hatta verimliliği arttırmak için evden veya kafeden, yani şirkete gelmeden çalışmalarına izin verin!


  • İletişim ortamı oluşturun

Bentley Üniversitesi araştırmasına göre, Y kuşağının % 51’i meslektaşları ile bizzat konuşmayı ve meslektaşları ile iletişim kurmanın önemli olduğuna inanıyor. İletişime değer verdiğinizi göstermek için şirketinize açık çalışma alanlarını, döner tablaları ve camsız rahat toplantı odalarını eklemeniz gerekiyor. Oyun ve dinlenme alanları kesinlikle ekip arkadaşları arasında iletişimin güçlenmesini teşvik ediyor, ve şirketinizin ortak çalışma kültürünün oluşmasına katkı sağlıyor.


  • Yöneticileri erişilebilir hale getirin

Ofis tasarım uzmanı Jonathan Webb tarafından yapılan 2014 yılındaki bir araştırmada, çalışma ortamına yeni giren bir çok üniversite mezununun “Kayboldum.” dediği keşfedildi. Bunun en büyük tetikleyicisi, kurumsal iş yerlerinde ast üst ilişkisinin bir hayli fazla olması. Araştırmalar Y kuşağının mentorlere ve yöneticilere kolayca erişebileceği, daha çok kampüs ortamı tarzında çalışma ortamlarını tercih ettiği yönünde. Çalışanlar arasında bir izolasyon duygusu yaratmak yerine, mentorlere kolayca erişilen ve üst düzey yöneticilerle iletişim kurulabilmesine olanak tanıyan bir şekilde şirketinizi tasarlayın.


  • En ileri teknolojiyi kullanın

Y kuşağına göre teknoloji hava gibidir. O yüzden de klasik teknolojilerin zaten her yerde olmasını beklerler. Bullhorn CEO’su Art Papas’ın dediği gibi: “Y kuşağı klasik bir teknolojiye bakmaz, onlar teknolojiyi ne kadar ön plana çıkardığınıza bakarlar. Teknolojiyi şirketinizin merkezine koyarak Y kuşağını kapıdan girdiği anda etkileyebilirsiniz.”


  • Deneyime öncelik verin

Y kuşağı, deneyimlere değer biçme eğilimindedir. Bu, şirketinizin genel atmosferinin; sadece masalardan ibaret olmayacağı anlamına gelir. Özellikle çalışanların toplu olarak zaman geçirip, beraber deneyim yaşayabilecekleri anı biriktirebilecekleri topluluk alanları tasarlayın. Örneğin; spor salonu, öğle yemeği öncesi/sonrası dart, langırt vb. oyunlar için yer ve zaman açın.


Unutmayın ofisinizin görüntüsü, şirketinizin ilk izleniminin önemli bir parçasıdır.

Youthall olarak şirketlerin ofis fotoğraflarını çekip, şirket profilinde gençlerin göreceği şekilde yer veriyoruz.  Y kuşağına iyi bir ilk izlenim bırakmak istiyorsanız, genç yeteneklere şirketinizi tanıtmak ve yetenekleri şirketinize çekmek istiyorsanız detaylar youthall.com/company adresinde!

İlginizi Çekebilir: 5 Maddede Popüler İşveren Markası Trendleri 2020

Youthall’da işveren markası profilinizi oluşturmak için hemen tıklayın.

Co-founder of Youthall. 5 years of entrepreneurship I have been invited to talk about entrepreneurship in 90+ different universities and I am very happy to support and motivate youths!