Mülakat Taktikleri / Mülakatlarda Başarı için 12 Temel İpucu

Mülakatların düşüncesi dahi korkutucu olabilir ve daha önce hiç katılmamışsanız muhtemelen nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. Kulağa geldiği kadar stresli bir mülakat aslında oldukça üretken ve eğlence dolu bir gün olabilir ve doğru hazırlık ile, bir profesyonel gibi geçirmek için yollar vardır.

İş arayandan maaş kazanana geçmenize yardımcı olmak için, bu 12 temel mülakat ipucunu sizin için topladık. Yazının sonuna sizler için bir sürpriz bıraktık.


1. Sağlıklı Beslenin

Doğal bir ışıltı sağlayın, enerji dolu olun ve sağlıklı bir diyete sadık kalarak önemli günlerde halsiz ve yıpranmış hissetmekten kaçının. Değerlendirme gününe kadar geçen günlerde, kafein alımınızı azaltın ve yüksek enerjili, besleyici ve beyin artırıcı yiyeceklere sadık kalınmaya çalışın. Ayrıca, önünüzdeki gün için konsantrasyonunuzu ve üretkenlik seviyenizi artırmak için değerlendirme gününüzün sabahında iyi ve dengeli bir kahvaltı yaptığınızdan emin olun.


2. Yeterince Uyku alın

Mülakat gününüze gözünüzün altındaki torbalarla ve enerjiniz olmadan gitmek istemezsiniz. Bu nedenle, yalnızca canlı görünmekle kalmayıp aynı zamanda iyi hissetmek için de uykuyu iyi aldığınızdan emin olun.Tembel biri gibi dolaşmak, özellikle değerlendirmenleriniz her hareketinizi izlerken ve analiz ederken sizi çok uzağa götürmez!

Günün en iyi performansını ve problem çözme becerisini elde etmek için zamanında yatın ve en az sekiz saat uyuyun.


3. Bir Egzersiz Rutini Oluşturun

Mülakatlar sinir bozucu olabilir, ancak endişelenmek size yardımcı olmaz. Bunun yerine, egzersiz rutini sağlayarak kendinizi toplayın ve stresi ve endişeyi azaltın. Sadece büyük günden önceki fiziksel aktivite stres seviyenizi düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda genel enerjinizi de artıracak ve ruh halinizi iyileştirecektir.

Aslında, egzersiz sizi daha mutlu, daha rahat ve daha az endişeli hissettiren beyin hücrelerini uyarır. Yeterince fiziksel aktivite, güveninizi artırabilir ve bu, büyük günlerde kendinize güvenerek bir tutum sergilemenize yardımcı olarak sonuçta bu değerlendiricileri etkileyebilir.


4. Doğru Kıyafetler Seçin

Bir iş görüşmesi için giyindiğiniz gibi, mülakatın yapıldığı gün profesyonel göründüğünüzden emin olun. Şirkette zaten çalışan bir kişi gibi davranmanız ve bakmanız gerekir; bu nedenle, rolü gerçekten yansıtan bir kıyafet seçin.

Konfor çok önemli olmasına rağmen, profesyonel görünme genel görüş birliği, erkekler için bir takım elbise ve kravat ile kadınlar için bir kalem etek ve resmi bluz aklımıza gelmektedir.

Kıyafetiniz sonuçta başvurduğunuz pozisyona ve kendi kişisel zevkinize bağlı olacaktır.


5. Araştırmanızı Yapın

Değerlendirmenizin yapıldığı gün, şirketin çalışma ortamının farklı yönlerini ele almanızı isteyecektir. Bunu mahvetmediğinden ya da bir aptallık yapmadığınızdan emin olmak için, şirketi önceden araştırdığınızdan emin olun. Hedeflerini anlamaya, vizyonunu benimsemeye ve hedeflerini web sitelerinde, sosyal medya sayfalarında ve işe alım sürecinde size gönderebilecekleri tüm materyaller üzerinde araştırma yaparak öğrenmeye çalışın.

Başvurduğunuz rolü iyi bir şekilde anlayın -şirket ne tür beceriler ve nitelikler arıyor? Bu yetenekleri mülakatlarda göstermeye hazır olun. Bu şekilde, herhangi bir sunum veya grup alıştırması ile yelken açacaksınız.


6. Sürprizlere Hazırlanın

Mülakatlar birçok sürprizle geliyor. İşverenler, organizasyon ve zaman yönetimi becerilerinizi sınamak için sizi zorlamak istiyor. Baskı altında iyi çalışıp çalışmadığını görmek istiyorlar. Kendiliğinden bir röportaj ile karşı karşıya gelebilir veya belirli bir konuda beklenmeyen bir sunum hazırlamanız istenebilir.

Durum ne olursa olsun, performansınız ve davranışlarınız bu gibi egzersizlerle analiz edilecektir, bu nedenle kendinizi önceden hazırlamanız çok önemlidir.

Karşılaşabileceğiniz etkinlikler şunlardır:

 • Sunumlar
 • Yetenek testleri
 • Grup çalışmaları
 • Görüşmeler
 • Rol yapma oyunu
 • Yazılı sınavlar
 • Durum çalışmaları
 • Sosyal aktiviteler

7. Önceden Faaliyetlere Hazır Olun

Değerlendirmeniz sırasında bir noktada, kendinizi tanıtmak ve ‘satmak’ zorunda kalacaksınız.

Hazırlıksız sunumlar için birkaç notu not etmek de akıllıca olacaktır. Genel konular genellikle “hayatımın en güzel günü…” dür ve “en sevdiğim şeyler…” dır. Sunum konusunun ne olacağını biliyorsanız, önceden hazırlayın ve cilalayın ve zamanlamasının mükemmel olduğundan emin olun. İletişim ve araştırma becerileriniz burada en çok incelenecek, bu yüzden işleri basit, organize ve açık tutmaya çalışın.


8. Uygulama Testlerine Hakim Olun

Mülakatlarda popüler bir egzersiz psikometrik bir testtir. Bu testler, işverenlerin zekanızı, becerilerinizi ve kişiliğinizi değerlendirebilmesi için tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, evet, gelecekteki patronunuz zihninize girmeye çalışıyor. Ancak korkma; bu testler göründükleri kadar korkutucu değil. Aslında, çevrimiçi olarak büyük günden önce pratik yapabileceğiniz birkaç test var.

Karşılaşabileceğiniz testler şunları içerir:

 • sayısal muhakeme testleri
 • sözel muhakeme testleri
 • şematik / mantıksal akıl yürütme testleri
 • durumsal değerlendirme testleri.

Mülalat gününden önce, işvereninize sorarak ne tür bir sınava gireceğinizi öğrenin.  Değerlendirmenizin bu kısmını gerçekten etkilemek için, birkaç gün önce gerçek bir şeye hazırlıklı olmanıza yardımcı olması için bir deneme sınavı yapın ve umarım gün boyunca yüksek puanlar alırsınız.


9. Talimatları Dikkatlice İzleyin

Değerlendirmenizin yapıldığı gün, yeteneklerinizi, yetkinliklerinizi ve iş için genel uygunluğunuzu ölçmek için çeşitli (beklenen ve beklenmeyen) egzersizlere katılmanız istenecektir.

Mülakat yapanlara, işi almak için gerekenlere sahip olduğunuzu kanıtlamak istersiniz. gereksinimleri dikkatlice okuyunuz. Kayma ve tarama yapmayın; Kılavuzu iyice okuyun ve bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa sormaktan çekinmeyin. Bu, buradaki kariyerin, unutma, bu yüzden acele etmemeye çalışın,zaman ayırın ve rolünüze mal olacak gereksiz hatalar yapmaktan kaçın.


10. Beklenmedik Görüşmelere Hazır Olun

Mülakatlar  genellikle bireyden grup görüşmesine kadar bir veya daha fazla görüşmeyi içerir. Değerlendirmeden önce bir tane yapmış olsanız bile, kendinizi her zaman diğer görüşmelere hazırlayın.

Orada birkaç görüşme ipucu var, ancak en önemlilerinden biri gerginliği önlemek. Stresin sizin için en iyisini elde etmesine izin vermeyin ve önceden görüşerek ve elbette kendinize inanarak bu röportaj sinirlerle mücadele edin.


11. Dostça Yaklaşın ve İşbirliği Yapın

Sosyal becerilerinizin çizilmeye olup olmadığını görmek için grup görevlerinde işvereniniz size göz kulak olacak. Bu oturumlar sırasında, söz konusu işle ilgili belirli vaka çalışmaları hakkında tartışmalar veya tartışmalar yapmanız istenebilir.

Açıkça katılın, soru sormaktan çekinmeyin ve emin görünmeyen kimselere yardım eli uzatın. Diğer fikir ve önerilere açık olun ve garip iltifat etmeyi de unutmayın.

Ve unutmayın: mülakatlarda bir mola gerçekten bir mola değildir. Aslında, bu süre zarfında, yine de sosyal davranış ve kişilik açısından izleneceksiniz. Bu yüzden, o sandviçi atıştırırken, profesyonelliği koruyarak karışmaya ve etkileşime geçmeye devam edin.


12. Güvende Olun ve Olumsuzluktan Kaçının

Kimse negatif birini sevmez, özellikle de işyerinde. Kendinizi, mülakat sırasında başarılı olmaya istekli, pozitif bir insan olarak kanıtlayın ve zaten birkaç kutuyu işaretlediniz. Gün boyunca bir güven ve liderlik havası göstermeniz önemlidir, ancak çok kritik olmaktan kaçının ve tartışmaktan kaçının.

İşverenler, nasıl liderlik edeceğini bilen, coşku ve bilgi sahibi olan birini görecekler. Bununla birlikte, çok fazla güven sizi kibirli veya bencil olarak görmenizi sağlayabilir, bu yüzden sadece kendiniz olun ve en önemlisi gülümsemeyi unutmayın.


Eğer siz de gerçek bir mülakat deneyimini tecrübe etmek istiyorsanız, Deniz’de mülakat deneyimi sizi bekliyor! Potansiyel işverenleriniz, kişiliğinizi ve mesleki becerilerinizi ortaya çıkarmak için zihninizi derinleştirmek için kitaptaki her numarayı kullanacaklar. Bu yüzden, kendinizi büyük değerlendirme gününe hazırlamak için 12 önemli ipucumuzu aklınızda bulundurun.

 

Gebze Teknik Üniversitesi, Employer Branding Team Member @Youthall , IEEE GTÜ