Humanspire #26: Codeway Culture & Talent Acquisition Lead Hazal Ilgın

Röportajın okuyucuları için kariyer yolculuğunuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

Kariyerime 2016 yılında Danışmanlık sektöründe başladım. 4 yıl ara vermeden IT rollerinin tümünde, işbirliği içinde olduğumuz kurumsal ve daha küçük ölçekli diyebileceğimiz firmalara aday konumlandırmaları gerçekleştirdim. Uzun soluklu danışmanlık tecrübesi bana; teknoloji sektöründe çalışan kişilerin sahip olmaları gereken yetkinlikleri kavrama, teknoloji literatürünü öğrenme ve hangi rolün hangi projelerde yer alabildiğini görebilme deneyimi kazandırdı. 4 yılın ardından 2020 yılında; işe alım tecrübemi daha iyi kullanabileceğim yeni kurulmuş olan, halihazırda da devam ettiğim Codeway’de  ilk kez kendi çalıştığım kurum için ekip kurma sürecini ve bunun yanında İnsan Kaynakları’nın diğer fonksiyonlarını da hayata geçirmeyi deneyimleme fırsatı elde ettim. Burada 1,5 yıl içerisinde 40+ kişilik bir ekip kurduk. Hem ekibi en doğru ve nokta atışı yeteneklerle bir araya getirme, hem de eşsiz bir şirket kültürü oluşturarak yetenek yönetimi süreçlerini de geliştirmeyi deneyimlediğim bir ekosistemde çalışıyorum. Her yeni gün benim için; yeni şeyler öğrenmeye devam ettiğim, işimde kendimi bir adım daha öne taşıdığım bir yolculuk.

Çalışma hayatınızda benimsediğiniz ilkeler nelerdir?

İnsanların içindeki en iyiyi ortaya çıkarmak, onları en iyi versiyonlarına dönüştürmek için kendimi her gün işimle ilgili donatabilmek en büyük ilkelerimden biri. Ekip arkadaşlarımın/hayatlarına dokunduğum insanların işlerine her gün mutlulukla gidebilmelerini sağlamak üzerine araştırmalar yapıyor, yeni yöntemler edinmeye çalışıyorum. Özel hayatlarımızda geçirdiğimiz vaktin çok daha fazlasını iş yaşamımıza verdiğimizi göz önünde bulundurursak bu çok büyük bir değer. Tüm bunlar hem mutlu bir iş hayatını, hem de mutlu bir yaşamı beraberinde getiriyor. Hayat boyu öğrenmenin gücüne, ne kadar gittiğimizin önemi olmadan her gün biraz daha ileri gidebilmeye, sınırları ortadan kaldırarak, insana dokunan her süreci güzelleştirebileceğimize inanıyorum. Bunun için her gün eforumu ortaya koymak aynı zamanda beni her gün yataktan kaldıran ve işime bağlayan en önemli şey. Bu başarının verdiği hazza ve ortaya koyduğum işin değerine sonsuz inanıyorum.

Kariyerine insan kaynakları departmanı bünyesinde başlamak isteyen veya rotasını insan kaynaklarına çevirecek olan adaylara tavsiyeleriniz neler olur?

Çok fazla yetkinliği bir arada bulundurmayı gerektiren bir meslek bu. Her şeyden önce insana dokunan bir iş ortaya çıkardığımız için duygusal zeka üzerine derin araştırmalar ve okumalar yapmayı öneririm. Bunun yanı sıra tek bir uzmanlıkla bitmeyen ve birçok şapkası olan, her bir fonksiyonu ayrı emek, efor isteyen bir alan. Ben İnsan Kaynakları departmanında kariyer hedefleyen herkese; tüm fonksiyonları deneyimlemelerini ve çalıştıkları ekosisteme 360 derece değer katabilme becerilerini edinmeyi öneririm uzun vadede. Çalıştığımız organizasyon için en doğru yeteneğin kim olduğu, şirket kültürüne olan uyumu, kişinin en iyi versiyonu ile şirketin ihtiyaçlarının aynı sayfada buluşabilmesi için nelerin gerekli olduğu gibi çok kilit konulardan sorumlu olan kişiler olarak ölçümleme, değerlendirme, çeşitlilik ve kapsayıcılık temellerine dayanan tüm değerleri hayata geçirebilme yetkinliklerini edinmemiz, bunun yanı sıra her zaman güncel kalmamız  gerekiyor.

Bir insan kaynakları profesyoneli olmanın en zor yanı sizce nedir?

En temel sorumluluğumuz; insana kariyer yolculuğunun en iyi deneyimini yaşatabilmek. Bu tüm İnsan Kaynakları Profesyonellerinin sorumluluğu. Ekip arkadaşlarımızın organizasyonun beklentilerini karşılamak gibi bir sorumluluğu varsa, organizasyonların da; her bir ekip üyesinin her an geliştiğinden, başarılı hissettiğinden, yaptıkları işin neye hizmet ettiklerini bildiğinden ve anlamlı bir yolculuk içerisinde olduklarından emin olmak gibi büyük bir sorumluluk alanı var. Dolayısıyla her takım oyuncusunun ihtiyaçlarını iyi belirlemeli, onları kaliteli bir deneyimle beslemeli, hem iş yaşamlarına hem de özel yaşamlarına dokunmalıyız. Bu hem çok güzel bir o kadar zor bir iş. Hepimiz bambaşka kültürlerden, yaşam biçimlerinden, alışkanlıklardan ve karakterlerden gelen bir ekibiz ve aynı amaç doğrultusunda başarı yolunda koşuyoruz. Herkese genel bir iletişim şekli benimseyip süreçleri iyi yönetmek mümkün değil, kişilerin karakter analizlerini iyi yapabilmeli, onlara kişiselleştirilmiş bir hitap şekli ve deneyim sunabilmeliyiz. Bu işimizin zor veya zahmetli diyebileceğimiz kısmı ancak sonuçları çok değerli.

Codeway’de genç yeteneklere yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? (Staj, MT işe alım programlarınız ve genç yeteneklere yönelik projeleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?)

Codeway’de bu yıl ilk kez yeni mezunlar için “Early Impact” ismini verdiğimiz yeni mezun programımızı düzenliyoruz. Bu; sektörde benzerini göremeyeceğiniz bir program. Her detayı özenle oluşturuldu. Biz genç yeteneklerin önünü açmaya, onlara eşsiz bir deneyim yaşatmaya, yeteneklerinin sınırlarını keşfedebilmelerini sağlamaya ve tek bir alana bağlı kalmaksızın diledikleri alanda onları desteklemeye ve en iyi hallerini ortaya çıkarabilmeleri için sonsuz kaynağı sağlamaya gönül vermiş bir şirketiz. Genç yeteneklerimiz; sandıklarından çok daha ufukları açık, vizyonları geniş ve her türlü bilgi ile donatılmaya müsaitler. Biz onlar için elimizi taşın altına koymaktan hiç çekinmeden, sektörde eşi benzeri olmayan bir program organize ettik. Codeway’de her genç yetenek; deneyimine ve yaşına bakılmaksızın büyük sorumluluklar alabilir, daha önce deneyimlemediği alanlara dokunabilir. Codeway’den yolu geçen herkes; burada kariyerinin dönüm noktasını deneyimleyecek, her yönden tüm gelişim alanlarını tespit edebilecek ve sonu olmayan bir öğrenme yolculuğuna çıkabilecek. Genç yeteneklere kapılarımız her zaman sonuna kadar açık ve bundan gurur duyuyoruz.

İyi bir yönetici olabilmek için bireysel başarının yanında iyi bir ekiple de çalışmanın önemli olduğunu söyleyebiliriz. Siz ekibinizde çalışacak ideal bir adayın nasıl biri olmasını istiyorsunuz?

Hayal ettiğimiz başarıları ancak sağlam bir takım oyunu ile elde edebiliriz. Dolayısıyla şirket kültürümüzün en değerli parçası ekip arkadaşlarımız ve birlikte hareket ettikleri, keşfettikleri oyun alanları. İşe alım süreçlerimizin her aşamasında adaylarda en dikkat ettiğimiz yetkinlikleri şöyle sıralayabilirim; bir takım oyunu içerisinde ne kadar aktif rol alabileceği, yeniliğe ve yaratıcılığa olan motivasyonu, yaptığı işe olan tutkusu ve merakı, otonom çalışmaya olan yatkınlığı. Codeway; kural ve yönetmeliklerden hoşlanmayan, ekip arkadaşlarına güvenmeyi tercih eden, onları kendi oyun alanlarında özgür bırakan, yalnızca başarıya ve ortaya koyulan değere odaklanan bir şirket. Dolayısıyla tüm bu yeni nesil çalışma düzenine ayak uydurarak kişilerin kendi adaptasyonunu sağlayabilmesi, bunu yaparken gelişimini devam ettirmesi ve işi ile ilgili her alana merak duyması bizler için çok kıymetli. Karşılıklı güven esası ile devam ettirdiğimiz her süreç, günün sonunda bizlere de, tüm Codeway üyelerine de eşsiz bir deneyim sunuyor.

Codeway olarak pandemi sürecine nasıl hazırlandınız ve bu süreci nasıl yönettiniz?

Biz pandemi döneminin başlangıcından çok kısa bir süre önce kurulmuş bir şirketiz. Ancak yeni nesil çalışma ve iş yapış şeklimiz bize dünyanın her yerinde çalışma özgürlüğü veriyor. Her zaman söylediğimiz gibi; yönümüzü yalnızca başarıya ve ekip arkadaşlarımızın potansiyeline çeviriyoruz. Her ekip üyesinin şirkete ve ürünlere olan aidiyeti doğrultusunda ortaya koyacakları değere odaklandığınızda, onlara maddi manevi tüm desteği ve kaynağı sağladığınızda başarılı olmak için ekstra efor sarf etmenize gerek kalmıyor. Odağımızı bu tarafa çevirip var gücümüzle aynı hedefe koşarak, ilk günden hayalini kurduğumuz global başarılara her an bir adım daha yaklaşıyoruz. Dolayısıyla uzaktan çalışmamızın bizler için dezavantaj yaratan bir durumu hiç bir zaman olmadı. Tüm bunların yanında; elbette ekip olmanın ruhunu yaşatmayı ve bir arada olmayı da çok seven bir ekibiz. Bu dönemde yüz yüze bir araya gelemesek de online platformlar üzerinden yalnızca işlerimizi yürütmekle kalmayıp; çeşitli online oyunlar/etkinlikler ve online Happy Hour’lar düzenleyerek aramızdaki sinerjiyi ve bir arada olmanın harmonisini hep canlı tuttuk. Bu dönemde uzaktan çalışmayı hiç deneyimlememiş arkadaşlarımız için motivasyonlarının düşmesine izin vermeden onlara yardımcı olabilmek adına elimizden ne geliyorsa yapmaya her zaman hazırdık ve şu cümleyi tüm ekip üyelerimize sık sık hatırlattık; Biz bir takımız ve güçlü takımlar yalnızca başarıları kutlamazlar, zorlu süreçleri ve sancılı dönemleri de birbirlerinin destekleri ile atlatırlar. Biz bu sürecin üstesinden başarılı şekilde geldiğimize inanıyoruz. 🙂

Youthall’u takip eden genç yeteneklere kariyer hayatlarında neler tavsiye edersiniz?

Youthall; genç yeteneklerle, başarılı organizasyonları bir araya getiren, çok başarılı değer önerileri sunan bir platform. Bunu bizzat deneyimlediğimiz bir dönemden geçiyoruz. Buradan yolu geçen her genç yetenek; programların içeriğini derinlemesine okuyup sindirerek, kendi güçlü yönlerine ve yetkinliklerine en uygun olduğuna inandığı fırsata hiç vakit kaybetmeden başvurup kariyerine yön vermeye başlamalı. Bildiklerinden ve bu zamana kadar öğrendiklerinden ziyade, bilmediklerine odaklanarak yeteneklerini ortaya çıkarabilecek, kendilerini donatabilecek, onlara eşsiz “challenge”lar sunabilecek organizasyonlarda daha fazla sorumluluğun peşinde koşarak büyük bir içsel motivasyonla işlerini sahiplenmelerini ve böyle bir deneyim için de Codeway ilanlarına göz atmalarını öneririm. 🙂

Codeway’i Youthall’da takip etmeyi ve Early Impact 2021’e göz atmayı unutma!

Üniversite eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmektedir. Yer aldığı öğrenci kulübünde çeşitli projelerin düzenlenmesinde rol almıştır. 2019 yılından beri Youthall ekibinde yer almaktadır.

Bir yanıt yazın