Zamanı Verimli Kullanmanızı Sağlayacak En Etkili 7 Yöntem!

Hepimiz başarılı olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmamıza rağmen çoğu zaman ne kadar çok çalışırsak çalışalım verim alamadığımızdan yakınırız.

Sizlere iyi haber!

Yapılan yeni araştırmalar göstermektedir ki iyi çalışmak, çok çalışmaktan çok, mantıklı çalışmaktan geçiyor. Bu çalışmaya göre günde 4 saat etkili çalışan bir müzisyenin günde 7 saat etkisiz çalışan bir müzisyenden daha verimli olduğu ortaya çıkmıştır.

Bu örnek sizin için ne anlama gelmektedir?

Listenin başını beş dakikada bir kontrol ettiğiniz telefonunuz ve 10 dakikada bir kontrol ettiğiniz mail kutunuz çekmektedir. Bu tür alışkanlıklardan kurtulup kendinizi işinize odakladığınız zaman verim alır ve işi erken bitirirsiniz.

Aşağıda işinizi erken ve verimli bir şekilde bitirmenizi sağlayacak bazı stratejileri sıralıyorum.


1) İşe biraz erken başla çok erken çık

Sabahın erken saatleri, özellikle ortalığın sessiz ve enerjinin yüksek olduğu zaman dilimi olarak verimliliğin en yüksek olduğu dilimdir. İşe bir saat erken başlayanlar genelde 2-3 saat erken çıktıklarını belirtmektedirler.


2) Odaklan ve ölçümle

Eskilerin söylediği bir söz vardır: çalışmanızı yüzde yirmisi elde etmek istedğiniz sonucun yüzde seksenine tekabül eder. Neyin sizin dikkatinizi dağıttığını ve onu reddetmeniz gerektiğini öğrenin. Her şeye cevap vermenize gerek yoktur. Maillerinizi kontrol etmeyi bırakın, 5 dakikada bir telefonu elinize almaktan vazgeçin, haber sitelerine göz atmayı bırakın. Bunlar elinizdeki işlerden daha önemli değiller. Zamanınızı paranızı muhasebe ettiğiniz gibi değerlendirin.


3) Önceliklerinize bakın

Hepimiz kolay ve eğlenceli olan iş başlıklarında çalışmaya başlamaya eğilim gösteririz ama rasyonellik işe en önemli olandan başlamamız gerektiğini söylüyor. En önemli olanı en acil bitirilmesi gereken yere koyun ve bir an önce önünüzde çıkarın. Sonra kolay ve eğlenceli olanlara başlayabilirsiniz.


4) Çoklu görevlere hayır deyin

10 şeyi aynı anda yapmaya çalıştığınız zaman bunlardan hiç birini doğru düzgün yapamazsınız. Bir çok işi bir arada yapma girişimi sizi yavaşlatır ve bilgiyi doğru kullanmanızı engeller. Bir şeyi bir kez okuyup anlamak yerine her defasında başa dönüp tekrarlayacaksınız. Bunun yerine, bir şeyi yapın ama temiz yapın.


5) Kesintilerin üstesinden gelin

Her ara veya size mal olan kesinti sizin tekrar odaklanmanız için zamanınıza mal olacaktır. Yapabiliyorsanız, size erişilebilirliği zorlaştırın. Sizinle görüşmeler için belli bir zaman dilimi ayarlayın ve onun dışında kalan saatlerde işlerinize odaklanın.


6) Maillerinizi sınıflandırın

Çoğumuz mailleri kontrol etme ve onlara cevap verme işinde muazzam bir zaman harca makta. Zamanızı ve dikkatini kaybetmemeniz için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır bu konuda.

Maillere bakacağınız ve cevaplayacağınız bir zaman dilimi oluşturu ve bu dilimin sizin için günün en verimsiz olduğu saate denk gelmesini sağlayın. Böylece insanlar hangi saatlerde size mail atmaları gerektiğini ve ne zaman cevap alabileceklerini öğrenmiş olacaklar.

  • Acil ve sonradan cevaplandırılması gerekenler diye iki klasör oluşturun. Uyarıları kapatın.
  • Okumayacağınız mailleri ya silin ya da arşive gönderin.
  • Organize olun.

Organizasyon, gün içinde zamanı iyi değerlendirmek için kulanabileceğimiz güçlü bir silahtır. Ayrıca, bu zamanın ne kadarını verimli kullanabileceğimizi de gösteren bir yöntemdir. Organize olmak sizin bir kaç saatinize mal olsa bile sonradan bu saatleri fazlasıyla çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz.

En verimli insanlar işlerini kolaylaştıran sistemler kurarak kendilerine yardımcı olan insanlardır.

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.

Bir yanıt yazın