Y Kuşağının Yöneticilerden Duymak İstemediği 4 Şey

Y Kuşağının Yöneticilerden Duymak İstemediği 4 Şey

Yeni kuşağın konuşma tarzı bazen sinir bozucu oluyor. Etkili bir liderlik için iletişim ve saygı çok önemli. Genç çalışanların iş yerlerine uyum sağlamalarını ayarlamak gerekir tabii ki. Yöneticilerinde bu çalışanların tercihlerini ve zihniyetlerini dikkate almaları gerekiyor ki sorunsuz bir uyum süreci yaşansın. Yani yöneticilerin sadece yeni kuşağın kelimelerine dikkat etmesi yeterli değil davranışlarına da dikkat etmesi gerekiyor. Özetle aşağıda yer alan can sıkıcı söylemlerden uzak durması gerekiyor.


“Sizin istediğiniz teknolojik araçları dayatmayın.”

Niye böyle bir söylem kullanılmak zorunda ki oysaki yeni kuşak teknolojiyle iç içe ve yapmak istediklerini yapabilecekleri bir aracı bulabiliyorlar. Belki de bu yüzden işe alımlarda gençleri tercih ediyoruz. Şimdi bu gençler için hava kadar doğal olan erişim istediğini kısarsanız üretkenliklerine sınır getirmiş olursunuz.

Elbette güvenlik veya başka sebeplerden dolayı çalışanlarınızın kullandığı teknolojiyi araştırmak ve kısıtlamak isteyebilirsiniz fakat alışkanlıklarını değiştirmelerini istemeniz onları mutsuz eder. Onların istekleri doğrultusunda hareket etmeniz daha faydalı olacaktır. Bu şekilde siz mutlu olursanız ekibinizde mutlu olur ve bu çalışmalarına da yansıyarak üretkenliklerini arttırır.


“İşe neden geç geldin?”

Yeni kuşak çalışanlar bazen işe yarım saat geç gelebiliyor veya mesai saati dışında gönderdiğiniz e-maillere geç dönüş yapıyor olabilirler. Başka bir noktaya değinecek olursak yeni kuşak çoğunlukta sonuca odaklanmaktadır ve bu yüzden onlara zamanlarını doğru kullanmayı ve başarı üzerine odaklanmalarını sağlamamız gerekiyor.

Eğer işler zamanında ve eksiksiz yapılıyorsa işe geç gelmelerine çok da takılmamak gerekir. Freelance çalışanların hızla yayıldığı bir dönemde bu konuya çok da takılmamak gerekiyor.


“Çünkü ben dedim”

Patron olmak size bir çok ayrıcalık tanır ve bunda herkes hemfikirdir fakat yeni nesil çalışanların eski çalışanlarınız gibi hiç bir şeyi sorgulamadan yapmasını beklemek büyük bir yanlış olacaktır. Yeni nesil, yaptığı şeyi -eğer severek ve isteyerek yapıyorsa- en detaylı haliyle mantık çerçevesinde yapmak ister ve bu nedenle sorgular. Siz bazen basit bir cevap beklerken çok farklı şeyler alabilirsiniz ve “neden” sorusu karşılığında “çünkü ben öyle istiyorum” gibi bir şey söylerseniz muhtemelen yeni bir çalışan aramaya başlamanız gerekir.


“Konuyu performans değerlendirme döneminde tartışacağız.”

Dürüst olmak gerekirse kimse “performans değerlendirmesi” dönemlerini sevmiyor. Koca bir yıl değerlendirmesini bir iş kolu şeklinde yapmak muhtemelen yeni nesil çalışanların hiç bir zaman anlamayacağı bir şey. Onlar sürekli gelişmek ve öğrenmek istediği için eğer bir değerlendirmeniz, yorumunuz varsa bunu anında yapmalısınız. Sürekli eleştiri de olmaz tabii aynı şekilde övgülerinizi de anlık paylaşmanız, bu dengeyi tutmanız oldukça önemli.

İlginizi Çekebilir: İşveren Markası Nedir? İşveren Markasına Yatırım Yapmak İçin 4 Neden

Youthall’da işveren markası profilinizi oluşturmak için hemen tıklayın.

Youth Awards Blog Banner

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.

Bir yanıt yazın