“Ben’den Biz’e – WeQ the new IQ” Temasıyla: TEB Akıl Fikir Buluşması

Türk Ekonomi Bankası (TEB), ‘İcat Çıkar’ sloganıyla geleneksel hale getirdiği TEB Akıl Fikir Buluşması’nda bu yıl “Ben’den Biz’e – WeQ the new IQ” temasını işledi. Bu yıl 11’incisi düzenlenen buluşma kapsamında TEB Akıl Fikir Yarışması’nın ödül töreni de gerçekleştirildi.

11 yıldan bu yana hem kurum içinde hem de ülke genelinde farklı platformlarda inovasyonu geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya yönelik önemli adımlar atan ve inovasyonu DNA’sına işleyen Türk Ekonomi Bankası (TEB), bu yılki Akıl Fikir Buluşması’nı “Ben’den Biz’e – WeQ the New IQ” temasıyla gerçekleştirdi. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ve TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş’ın ev sahipliğinde 11 Mayıs Cuma günü Hilton Bomonti İstanbul’da gerçekleşen etkinlikte inovasyon yine ülke gündemine taşındı.

Geleneksel hale gelen TEB Akıl Fikir Buluşması’nın açılış konuşmasını TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici yaparken, Next Academy Başkanı Levent Erden, HPI School of Design Thinking Öğretim Üyelerinden ve WeQ konseptinin yaratıcılarından Prof. Dr. Ulrich Weinberg, Harvard Business Review Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan, Milli Voleybolcu Neslihan Demir, Yönetmen Ferzan Özpetek, İletişimci Prof. Dr. Uğur Batı, ‘Ben’den Biz’e, WeQ the new IQ’ teması çerçevesinde konuşmalar gerçekleştirdi.

Akıl Fikir Yarışması’na bu yıl 15.600 başvuru!

TEB Akıl Fikir Yarışması’nın yarışma sitesinin bu yıl 102 farklı ülkeden 260 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini belirten TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş, “Bu yıl itibarıyla 15 binin üzerinde başvuru aldığımız yarışmamızda, projelerin yüzde 58’i üniversite öğrencilerinden, yüzde 30’u müşterilerimizden geldi. Üç yıl önce yarışmaya dahil ettiğimiz Teknolojik Girişimci Kategorisi’ne ise 1872 girişim fikri ile başvurularak bu alanda bir rekor kırıldı” diye konuştu.

Ödüller sahiplerini buldu!

Yarışmanın jürisi; TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, Silver Spring Networks EMEA Genel Müdürü Burak Aydın, İninal Kurucu Ortağı Bülent Tekmen, McKinsey & Company Kıdemli Ortağı Gökhan Sarı, Bloomberg HT Ekonomi Koordinatörü Gökhan Şen, Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan, FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı ve Media Markt Genel Müdürü Yenal Gökyıldırım’dan oluştu.

  • TEB Akıl Fikir Yarışması’nın ‘Öğrenci ve Yeni Mezun’ kategorisi birincisi Serkan Yıldız, ikincisi Merve İçöz ve üçüncüsü Fatih İver’e finansal ödüller verildi. Ayrıca en inovatif 3 Proje sahibi Bahçeşehir Üniversitesi tarafından MBA Bursu ile ödüllendirildi.
  • ‘Müşteri’ kategorisinin birincisi Hasan Ali Aktürk, ikincisi Mustafa Özcan, üçüncüsü Bülent Genç oldu. Bu şampiyonlara finansal ödüller ve ayrıca birinciye Roland Garros tenis turnuvası seyahati hediye edildi.
  • 2015 yılından bu yana girişimcilerin projelerinin değerlendirildiği ‘Teknolojik Girişimci’ kategorisinde birinci Sabrican Zaim olurken, ikinci  Yiğit Ünallar, üçüncü ise Murat Aras oldu. Teknolojik Girişimci kategorisi şampiyonları finansal ödüller kazanırken, ilk beşe giren bütün finalistler, TEB Girişim Evi’ne katılım hakkı kazandı.

TEB’in Kurumiçi Girişimcileri 103 Ülkeden, 8.000 Start up ve 1.400 yatırımcının katılacağı Paris – VivaTech’i ziyaret edecekler!

TEB’in, Türkiye’de bir ilk olan ve bu yıl dördüncüsünün  gerçekleştirdiği  TEB Kurumiçi Girişimcilik Programı ödülleri de törende dağıtıldı. Programa bu yıl 300’den fazla çalışan iç girişim projeleriyle başvurdu; TEB’in Kurumiçi Girişimcilik Programı ile kurum içinde işbirliği ve ortak çalışma kültürü gelişirken, TEB’lilerin girişimci yanları da giderek güçleniyor. Program ile kurum içinde yenilikçi ve bankanın geleceğini değiştirebilecek projeler üreten ve projelerini bir girişimci gibi hayata geçiren ‘İç Girişimciler’ yetiştirilmesi amaçlanıyor. Bu senenin şampiyonları projelerini geliştirmek, en iyi uygulamaları incelemek üzere 103 Ülkeden, 8.000 Start up ve 1.400 yatırımcının katılacağı Paris – VivaTech’i ziyaret edecekler.

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.