Humanspire #22: Tadım İnsan Kaynakları Direktörü Aylin Gemici

Humanspire’ın yeni röportajında kariyerine Tadım’da başlangıç yapmak isteyenleri heyecanlandıracak bir röportaj ile karşınızdayız. Tadım İnsan Kaynakları Direktörü Aylin Gemici’ye merak ettiklerinizi sorduk ve ilham verici cevaplar aldık.

Tadım’ın son dönemde geçirdiği süreci, COVID-19 dolayısıyla yaşadığı değişiklikleri ve şirket kültürünün anlatıldığı röportaj için keyifli okumalar dileriz!

1.Röportajın okuyucuları olan genç yetenekler için kariyer yolculuğunuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldum. Bankacılık sektöründe başladığım kariyerime 2001-2010 yılları arasında telekomünikasyon sektöründe devam ederek, Avea İletişim Hizmetleri bünyesinde İnsan Kaynaklarının farklı fonksiyonlarında Grup Müdürü olarak görev aldım. Kısa bir dönem Havacılık sektöründe Çelebi Holding de İK Direktörlüğü’nün ardından, 6 yıl boyunca kariyerime HSBC Bank İnsan Kaynakları Direktörü olarak devam ettim.

Mart 2017 itibariyle Tadım’la yollarımız kesişti ve tecrübelerimi yansıtabileceğim keyifli bir değişim dönüşüme liderlik edebileceğim süreç benim için başlamış oldu. Tadım’ın globalleşmesi sürecinde, kültürel değişim dönüşümü, organizasyonun ve İnsan Kaynağının gelişimi konularında çalışıyorum ve Tadım’ın güçlü ve sevilen marka algısının bir işveren olarak daha da güçlendirilmesi için hep birlikte birbirinden farklı ve keyifli projelere liderlik ediyorum.

2. Kariyerinizin en büyük dönüm noktası ne oldu?

Kariyerime 1997 yılında Bankacılık sektöründe MT olarak Bireysel Bankacılık alanında başladım. 3 yıl kadar farklı sorumluluklarla görevime devam ettim. Krizle birlikte Bankacılık sektöründe fırsatların azaldığına tanık oldum. Yolum o dönemde telekom sektörüyle kesişti. Burada 3 yıllık tecrübemi geride bırakarak son dönemlerde çok daha gönülden istediğime inandığım İnsan Kaynakları alanına geçiş yaptım. Kariyerime farklı bir sektör ve iş alanı ile birlikte sıfırdan başlamış oldum. 20 yıldır her gün “İyi ki!” diyorum ve mesleğimi gerçekten severek yapıyorum.

3. İyi bir yönetici olabilmek için bireysel başarının yanında iyi bir ekiple de çalışmanın önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sizinle çalışan insanlarda aradığınız özellikler nelerdir?

Artık günümüzde başarılı Şirketlerde yer almak için güçlü bir Üniversite eğitimi, yabancı dil, geçmiş deneyimler olmazsa olmazlar. Bunun yanı sıra tüm ekip arkadaşlarımın her zaman en iyisini yapmak için çabalayan, başarma tutkusu yüksek, değişimin önemini kavramış ve değişimi kucaklayan, araştıran, gelişimi sürekli odağında tutan, empatik yanı güçlü ve olumlu bireylerden oluşmasına önem veriyorum.

4. Tadım’da genç yeteneklere yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Staj, MT işe alım programlarınız ve genç yeteneklere yönelik projeleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Aldığımız iş başvurularının yaklaşık %30’u yeni mezunlardan geliyor. Genç yetenekler bizim için çok değerli. Bu sebeple Tadım’da genç yeteneklere özel “Grow” ismini verdiğimiz bir MT & staj programımız var.

Grow’un hedefleri arasında; Genç yetenekleri kurum kültürüne ve iş yapış şekline adapte etmek, projelerin içerisine entegre olmalarını sağlamak, sürdürülebilir ve performansı yüksek çıktılar elde etmek var.

Tadım’ın Genç yetenekler için iyi ve doğru bir okul olmasını istiyoruz. Programın en önemli amaçları arasında yetenekleri geliştirerek ve yetiştirerek, onları geleceğimizin yöneticileri olarak hazırlamak var..

Programa dahil olmak isteyen genç yetenekler; LinkedIn ve üniversite sayfaları üzerinden bize başvuruda bulunabiliyor ve hemen ardından farklı değerlendirme araçları uyguladığımız, “Assessment Day” ile bunu takip eden kapsamlı bir işe alım süreci sonrasında aramıza katılabiliyorlar.

“Grow” programı dahilinde hem Tadım’ı, hem de sektörü tanıyan genç yetenekler, yetkinliklerini artıracak proje ve eğitimlere dahil oluyor, gelişimlerine katkı sağlayacak bir mentorla birlikte üst yönetime süreç boyunca hazırladıkları projelerini sunuyorlar. Bu projeler ve sunulan fikirler yıl boyu üzerinde çalışmayı devam ettirecekleri bir ortamda hayat bulabiliyor.

Pandemi döneminde genç yeteneklere yönelik gerçekleştirdiğimiz ve çoğunlukla kampüslerde yüz yüze yaptığımız çalışmaları da online platformlara taşıdık. Dijital kariyer fuarlarına katılarak; genç yeteneklerin kariyerleri ile ilgili sorularını yanıtladık ve Tadım’daki kariyer fırsatlarını konuştuk.

5. Tadım olarak pandemi sürecini nasıl yönettiniz? Aldığınız ilk aksiyonlar nelerdi, pozisyonlara göre hedefler ve iş önceliklerinde değişimler yaşandı mı?

Önceliğimiz çalışanlarımızın sağlığı olduğu için evden çalışmaya elverişli tüm çalışanlarımız evden çalışmaya başladılar. Aynı zamanda Olay Yönetim ekibimiz her gün düzenli olarak ilgili birimlerden temsilciler ile toplandı ve pandemi sürecini yakından takip ederek proaktif şekilde yönetmemize destek oldu.

Üretim yapan bir Şirket olduğumuz için tüketicilerimize karşı da sorumluluklarımız var. Bu sürecin kesintisiz sağlanabilmesi için Üretim ve Saha pozisyonları çalışmalarına devam ettiler. Onlar için sağlık kitleri, düzenli bilgilendirmeler ve ekstra önlemler alarak önlerine çıkabilecek riskleri azaltmaya çalıştık. Bu arkadaşlarımızın ekstra emekleri sayesinde tüketicilerimize kesintisiz hizmet sunmaya devam edebildik.

Çalışanların birbirinden uzak olduğu bu dönemde “birlikte olma” hissini güçlendirmek ve birbirini desteklemek çok önemliydi. Bunu anlamak ve herkese ihtiyacı olan desteği sağlayabilmek için çabaladık ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Farkedilmek, açık iletişim ve neler olup bittiğine dair düzenli bilgilendirme hepimizin ihtiyacı. Bu doğrultuda süreci düzenli online toplantılar ve bilgilendirmeler ile geçirdik. Uzaktan çalışma döneminde verimlilik açısından kayıp yaşamamak, yeni şartlara adaptasyonu hızlandırmak ve motivasyonu yüksek tutmaya yardımcı olmak amacıyla, hem yöneticiler hem çalışanlar için “Uzaktan Çalışma Rehberi” hazırladık.

Salgının azalması ve beraberindeki yarı normalleşme sürecinde ise “Ofise Dönüş” için gereken önlemleri alarak bir dizi Ofise Dönüş çalışması gerçekleştirdik. Bu çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ofislerimizde riski azaltmak adına %50 kapasitenin üzerine çıkmıyoruz.

Hedefler ve iş önceliklerinde ise mevcut durumun gerekliliklerine bakılarak Performans yönetimi dahil olmak üzere tüm süreçlerimizi dinamik ve proaktif yönetiyoruz. Değişen tüketim alışkanlıkları, büyüyen ve önem kazanan kanallar hedeflerimizi ve projelerimizi gerektiğinde revize edebilecek çeviklikte bir kültüre ve anlayışa sahip olabilmek önemli.  Tadım’da gereken bu çevikliğe sahip olduğumuza inanıyorum.

6. Bu süreçte çalışanlarınızı işe bağlı tutmak ve motive etmek adına neler yaptınız?

Tadım yönetimi olarak ihtiyacın ne olduğunu doğru tespit edebilmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla geçmişten gelen ezberci varsayımsal yaklaşımlar yerine çalışanlarımıza kulak verdiğimiz ve onları dinlediğimiz, onların isteklerini önceliklendirdiğimiz bir çalışma deneyimi yaratmaya çalışıyoruz.

Bu dönemde tüm çalışanlarımızın ihtiyaçları birbirinden farklı oldu. Sahada ve fabrikada görev yapan arkadaşlarımızın risklerinin azaltılmasına, yaptıklarının farkedilmesine ve takdir edilmeye ihtiyaçları varken diğer arkadaşlarımızın yeni çalışma düzenine adaptasyonu ve kendi verimli olabilecekleri ortamı hızlıca yaratma konusunda desteğe ihtiyaçları vardı. Bu konuda farklı yaklaşımlarla herkese hitap etmeye çalışmak önem kazanıyor. Motivasyon arttırabilmek amacıyla iç iletişim çalışmalarımıza devam ettik. Online challenge’lar, bilgilendirici seminerler, dijital etkinlik öneri kitapçıkları, online diyetisyen uygulaması, özel gün kutlamaları ve GM buluşmaları planlayarak sürekli güncel kalabilmelerini ve bu süreci daha rahat hale getirmeyi hedefledik.

Yürüttüğümüz iç iletişim çalışmalarında hedefimiz, planlanan ve uygulamaya konan pek çok proje ve etkinlikle daha sağlıklı, daha faydalı, daha tatmin edici ve tüm Tadımlıların kendini daha mutlu hissettiği bir çalışma ortamı yakalayabilmek.

7. Sizce şirketlerde insan kaynakları departmanını bundan sonra ne tarz yenilikler bekliyor?

İnsan Kaynakları uygulamaları ve projelerinde dijitalleşmeyi stratejik öncelikte tutarak, sektörel ve dijital trendlerden haberdar olmak ve tüm iş süreçlerinde teknolojik bir perspektiften bakarak çalışan deneyiminin tüm aşamalarını dijital ortama taşımak  büyük önem taşıyor.

Sürekli değişen şartlara hızlı adapte olan ve fırsatları yakalayabilme becerilerine sahip organizasyonların, sürdürülebilir başarıyı yakalayabileceğine inanıyorum. Bu nedenle VUCA dünyasına hızla adapte olmak adına organizasyonun ve kültürün bu değişimlere uyum sağlayacak şekilde yenilenmesi, çalışanların esnek ve farklı bakış açısı geliştirmeleri için desteklenmesi gerekiyor.

8. Youthall’u takip eden genç yeteneklere kariyer hayatlarında neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle sevdiğiniz işi yapın ve her ne yapıyorsanız onu en iyi şekilde yapmak için uğraşın. Yaşadığınız anın da etrafınızda olan bitenin de farkında olun, sizi mutlu eden şeylerin peşinden gidin.

Bilgi hızla değişiyor. Her şeyi olduğu gibi kabullenmeyen, sorgulayan ve daha iyisi için çabalayan kişiler olun. Kariyer hayatınızda kiminle birlikte çalışacağınızın çok büyük bir önemi var. Şirket seçerken bu konuda da araştırmanızı yapın ve yüreğinizin sesini dinleyin.

Tadım ve Aylin Gemici’ye bu samimi ve faydalı yanıtları için çok teşekkür ediyoruz. Humanspire ile yeni bir röportajda buluşmak dileğiyle, Youthall‘u takipte kalın!

 

Üniversite eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmektedir. Yer aldığı öğrenci kulübünde çeşitli projelerin düzenlenmesinde rol almıştır. 2019 yılından beri Youthall ekibinde yer almaktadır.