Humanspire #3: sahibinden.com İş Destek’ten Sorumlu GMY Güntulu Peker

Humanspire’ın üçüncü röportajında kariyerine sahibinden.com’da başlangıç yapmak isteyenleri heyecanlandıracak bir röportaj ile karşınızdayız. sahibinden.com İş Destek’ten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güntulu Peker’e merak ettiklerinizi sorduk ve ilham verici cevaplar aldık.

sahibinden.com’un son dönemde geçirdiği süreci, COVID-19 dolayısıyla yaşadığı değişiklikleri ve şirket kültürünün anlatıldığı röportaj için keyifli okumalar dileriz!

1. Röportajın okuyucuları için kariyer yolculuğunuzdan biraz bahsedebilir misiniz?

Lisans eğitimimi Celal Bayar Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladım. İnsan Kaynakları alanındaki kariyerime Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’de başladım. Burada Organizasyonel Gelişim, İç İletişim ve Eğitim birimlerinde görev aldıktan sonra Setrans Grup’ta İK ve Kalite fonksiyonlarını yürüttüm. Ardından Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’de Yetenek Yönetimi, Kurumsal Akademi, Koçluk projeleri üzerinde çalıştım. Sonrasında bir start-up olan   Speak & Evoria’da 5 kişiden 600 kişilik bir ekip kurdum. 2013 Yılından bu yana sahibinden.com’da İş Destek Genel Müdür Yardımcısı olarak Kurumsal Dönüşüm Mimarisi, Çalışan Deneyimi&Yetenek Kazanımı, İdari İşler, Enterprise IT ve Dijital Dönüşüm, Kalite ve İşveren Markası süreçlerinin yürütülmesi yönünde çalışmalarıma devam ediyorum.

2. Çalışma hayatınızda benimsediğiniz ilkeler nelerdir?

Çalışmalarımın odak noktasında her zaman “insan” ve “güven” yer alır. Tüm insan kaynakları süreçlerinin, çalışan deneyimi perspektifiyle tasarlanması gerektiğine inanıyorum. Hayatı kolaylaştıran ve değer yaratan insan kaynakları uygulamalarının hayat bulması, birbiriyle uyum içinde çalışan harika bir takım çalışması ile mümkün oluyor. Hayata geçirdiğim her uygulamanın “Pozitif Psikoloji” ilkeleri ile temellendirilmiş olmasına özen gösteriyorum. Eksikler yerine güçlü yönlere odaklanmak ve olumlu deneyimleri güçlendirmek, her zaman hedeflenen noktaya başarı ile ulaşma yolunda etkin rol oynuyor.

3. Kariyerine insan kaynakları departmanı bünyesinde başlamak isteyen veya rotasını değiştirecek olan adaylara tavsiyeleriniz neler olur?

Her şeyden önce insan kaynaklarını rolünü kendi bakış açılarına göre anlamlandırmaları ve bu konuda tutkulu olmaları çok kritik. Ben yaptığımız işi yetenek mimarlığı olarak tanımlıyorum ve kişilerin ve kurumların sahip oldukları potansiyeli keşfetmelerine ve geliştirmelerine yardımcı olmak fikri her gün işime tutkuyla başlamamı sağlıyor. Kariyerine İK’da yön vermek isteyen gençlerin bu alandaki tüm fonksiyonları iyice öğrenmeleri ve çalışacakları sektörün dinamiklerini çok iyi anlamalarını önerim.  İnsan Kaynakları dünyası kadar sektörü ve iş dinamiklerini çok iyi bilen kişiler mesleğinde fark yaratacaktır.

4. sahibinden.com’da genç yeteneklere yönelik ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Staj, online staj  ve diğer işe alım programlarınız ve genç yeteneklere yönelik projeleriniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

sahibinden.com’da Geleceğin sahibi olarak gördüğümüz gençlerimiz için Trambolin ismini verdiğimiz staj programımız ile öğrencileri profesyonel iş hayatına hazırlıyoruz. Trambolin ile kariyerlerinde sıçrama yapmak isteyen stajyer adaylarına; mühendislikten pazarlamaya, e-ticaretten müşteri deneyimine kadar pek çok farklı alanda staj imkanı sağlamaktayız. Staj dönemi boyunca yaratıcılıklarını ve ekip çalışması becerilerini geliştiren öğrenciler, farklı departmanlarda görevler alarak gerçek iş tecrübesini de deneyimleme şansı yakalıyorlar. Trambolin ile gençlerimize “staj görünümlü iş” deneyimi yaşatmayı benimsiyoruz. Tüm stajyerlerimiz sahibinden.com’un ödüllü ofisi sahiplex’te staj yaptıkları süre boyunca tam zamanlı çalışanların yararlandığı tüm sosyal haklardan faydalanabiliyorlar. Öte yandan bu yıl 4.’sünü Ekim aynında gerçekleştireceğimiz dev.akademi Yazılım Maratonu ile geleceğin yıldız yazılımcılarını keşfederek profesyonel hayata hazırlıyoruz. dev.akademi, geleceğin sahibinden.com Yazılım Ekibi’nde yer almaya aday, kariyerine yazılım alanında yön vermek isteyen 4. sınıf, yeni mezun, yüksek lisans/doktora öğrencisi ya da iş hayatında en fazla 6 ay deneyimli başarılı genç yetenekleri bir araya getiren, genç yeteneklerin sınırlı bir zaman içinde kendilerine verilen görevleri yerine getirerek yeteneklerini ortaya koydukları bir kariyer geliştirme programıdır.

5. sahibinden.com olarak pandemi sürecine nasıl hazırlandınız ve bu süreci nasıl yönettiniz? Bu süreçte  çalışanlarınızı işe bağlı tutmak ve motive etmek adına neler yaptınız?

Pandeminin ilk gününden beri tüm tedbirleri resmi makamların açıklamaları doğrultusunda planlayarak erkenden hayata geçirdik. Oluşturduğumuz “Pandemi Acil Durum Ekibi” ile yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek, alınan tedbirleri hızla uyguladık. Ülkemizdeki ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesinin ardından çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için evden çalışma sistemine geçtik. Değişen çalışma düzeni paralelinde çalışan deneyimini de psikolojik ve fiziksel boyutlarıyla detaylı olarak ele alıp yeniden tasarladık.

Çalışanlarımızın işlerini etkin ve başarılı bir şekilde sürdürebilmeleri için uzaktan iletişim ve uzaktan çalışma platformlarını çeşitlendirdik. Eğitim & Gelişim süreçlerimizi dijital platformlara taşıyarak uzaktan eğitim süreçlerimizi geliştirdik. “Uzaktan Verimli Çalışma ve Uzaktan Takım Yönetimi” konularında eğitimler düzenleyerek yeni çalışma düzenine uyumunu kolaylaştırdık. Birliktelik ruhumuzu güçlendiren rutin etkinliklerimizi izolasyon döneminde dijital platformlar üzerinden sürdürdük.

Çalışanlarımızın iş-özel hayat dengesi için evde yapılabilecek etkinlik önerileri, online spor dersleri, çocuklarla yapılacak aktivite önerileri sunduk.  “Kaliteli Yaşam Paketi” ve “Kaliteli Yaşam Destek Hattı” aracılığıyla sağlık konusunda uzman aile hekimleri ve uzman psikologlar çalışanlarımıza destek verdi. Çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği birinci önceliğimiz olduğu için bu konuda çalışmalarımız hassasiyetle devam ediyor.

6. Sizce şirketlerde insan kaynakları departmanını bundan sonra ne tarz yenilikler bekliyor?

Pandemi ile birlikte dünya üzerinde dijitalleşme ve teknolojinin etkisi daha çok görülmekle beraber her alanda bir dönüşüm sürecinden geçiyoruz. Dijitalleşmeyi hayatının merkezine alan bir şirket olarak bu dönüşüm sürecine hızlı ve kolay bir şekilde adapte olduk.

Diğer taraftan genel anlamda iş dünyasına baktığımızda, pandemi önlemleri kapsamında,  webinar, bulut depolar, ERP sistemleri, IoT teknolojisi, yapay zekâ platformları gibi yeni iş yapma biçimlerinin kalıcı olarak çalışma hayatının odağına yerleştiğini gözlemliyoruz. Bu değişime hızla adapte olabilen ve bu dönüşüm doğrultusunda yeni uygulamalar geliştirebilen İnsan kaynakları organizasyonlarının da her zaman bir adım önde olacağını söyleyebilirim.

7. Youthall’u takip eden genç yeteneklere kariyer hayatlarında neler tavsiye edersiniz?

Bugün, bilginin küresel dolaşım hızı saniyelerle ölçülüyor. Böyle bir dünyada tüm çalışanların yeteneklerini ve yaratıcılıklarını sergileyebileceği işlerde yer alması gerekiyor. Teknik bilginin yanı sıra gençlerde öğrenme isteği, geleceğe dönük pozitif bakış açısı ve mevcut işine olan tutku gibi yetkinlikler arıyoruz. Donanımlı, çevrimiçi ve çevrimdışı dünyayla gündemi yakından takip eden ve yorumlayan gençlerle çalışmayı önemsiyoruz.

Bilgi çağı olarak tanımladığımız 21’inci yüzyılda iletişim şeklinin, teknolojinin ve yaşam biçimlerinin değişmesi iş alanlarını da dönüştürüyor. Doğal olarak beceriler de değişiyor. Bu nedenle analitik düşünme yeteneği gelişmiş, ayrıntıları fark edebilen, karmaşık problemleri çözebilen, büyük resmi görebilen, elde ettiği verilerle eğilimleri gözlemleme yeteneğine sahip, sözlü ve yazılı iletişim yetenekleri gelişmiş kişilere talep artacak. Yapay zeka mühendisliği, büyük veri uzmanlığı, robotik mühendisliği, kullanıcı deneyimi tasarımcıları gibi meslekler gelecekte daha da ön plana çıkacak. Gençler kişisel gelişimden asla vazgeçmemeli, sürekli öğrenme tutkusuyla yeniliklerin peşinden koşmalı. Yeteneklerini geliştirmek için yenilikleri deneyimlemeli. Dünyaya meraklı gözlerle bakarak olan biteni, trendleri, gidilen yönü anlamaya çalışmalı. Başarılı bir kariyerin yolu ancak bu özelliklere sahip olmaktan geçiyor.

Youthall olarak sahibinden.com ve Güntulu Peker’e bu samimi ve faydalı yanıtları için çok teşekkür ediyoruz. Humanspire ile yeni bir röportajda buluşmak dileğiyle, Youthall‘u takipte kalın!

Üniversite eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmektedir. Yer aldığı öğrenci kulübünde çeşitli projelerin düzenlenmesinde rol almıştır. 2019 yılından beri Youthall ekibinde yer almaktadır.