Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak 8 Harika Öneri

Tamamlanamamış işleri iş döngüsü içinde tamamlamak çok zor bir şey değildir. Biraz uyuduktan sonra uyanır ve daha çok çalışırsınız. Ama bir müddet sonra bedeniniz resmen isyan edecek duruma gelir ve sizi protesto eder. Kendisiyle daha çok ilgilenmeniz gerektiğini söyler ve vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamanızı talep eder. Bu noktada planlamanızı bile değiştirmenize gerek yoktur.  Günde sadece birkaç dakikanızı ayırarak kendinize daha iyi bakmanın yollarını bulabilirsiniz.

Biz de size yardımcı olabilecek 8 tane pratik yol derledik.


1) Rahat bir kafa için egzersiz yapın

Azıcık  bir egzersiz bile stresten korunmanızı sağlayacaktır. Sabah birkaç dakikalık yürüyüş tüm gününüzün enerjik geçmesini sağlar. Alarmınızı birazcık daha erkene ayarlayıp her sabah biraz egzersiz yapmanız tüm gününüzü olumlu yönde etkileyecektir.


2) Sabah meditasyonu

Güne 5-10 dakikanızı ayırarak yapacağınız hızlı bir meditasyon zihninizin dengede kalmasına yardımcı olur. Sahip olduklarınız için minnet duygusuna sahip olmanıza ve cesaretlenmek için pozitif olmanıza yardımcı olur.


3) Günlük tutun

Yazmak, iyileştirici bir aktivitedir. Günde sadece 5 dakikanızı ayırıp, kuşkularınızı, korkularınızı, umutlarınızı, hayallerinizi yazarak bu aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Günlüğü kendinize yakın bir yerde tutup gece yatmadan önce bir kaç satır yazabilirsiniz.


4) Bir kitap veya dergi okuyun

Hepimiz günlük hayatımızda sahip olduğumuz endişelerden kaçma ihtiyacı hissederiz. Bir sonraki aranızda bilgisayarın başından kalkıp elinize bir kitap veya dergi alın ve okumaya başlayın. Okuma, sizleri günlük baskılardan kurtaracak güzel bir aktivitedir.


5) Eski bir dostunuzu arayın

Uzun zamandır görüşmediğiniz bir arkadaşınızı, dostunuzu telefon ile arayın. İş, aile yaşamı ve günlük hayat kaygıları eski dostlarımızla görüşmemize engel oluyor maalesef. Arkadaşlıklar, dostluklar mazide kalan hatıralar oluyor. Günümüz teknoloji çağında insanlar telefon açmak yerine soysal medya aracılığıyla iletişime girmeyi tercih ediyor.


6) Teknolojinin fişini çekin

İnsanlar uyanır uyanmaz ellerine telefonlarını alma eğilimi gösterirler ve ondan sonra hayat başlar. Güne başlar başlamaz daha kahvaltıya başlamadan mail trafiğine girmek sizin öğle yemeği bile yapmanıza engel olur çoğunlukla. Size önerimiz; çalışmak için masaya oturmadan önce telefonunuza hiç bakmamanız ve güzel bir kahvaltı yapmanızdır. E-posta işini sabahın son saatlerine bırakabilirsiniz.


7) Uykunuzu alın

Çalıştığımız dönemlerde vücudumuza olması gerektiği kadar dinlenme şansı vermiyoruz. Uyku yalnız beden için değil ayırca zihin içinde çok verimli bir ihtiyaçtır. İyice dinlenmiş bir vücut ve zihin bir çok şeyi başarabilir.


8) Haftasonunu işinize/okulunuza değil kendinize ayırın

İnsanların çoğu işlerini evlerine getirmekte ve kendilerine ayırmaları gereken zamanı bile işlerine harcamaktadırlar. Haftasonlarını sevdiğiniz şeyleri yaparak harcamalısınız. Home ofisinizde zaman geçirmek yerine zamanınızı daha çok aile bireyleri ile geçirin. Küçük geziler yapın. Spor faaliyetlerine katılın ve yerel organizasyonlara üye olarak haftasonlarınızı sevdiğiniz şeylere ayırın.


 

Boğaziçi Üniversitesi/ ESTIEM

Bir cevap yazın