Hayatınızda Verimliliği Arttırmanın 10 Bilimsel Yolu

Verimliliği attırıcı şeylere göz attığımızda karşımıza tonlarca makale, video, podcast, sunum çıkar ve verimliliğimizi nasıl arttıracağımıza dair bir sürü vaatte bulunur hepsi… Bunların hepsini bir kenara bırakıp bilimsel tutarlılıklar taşıyan bazı stratejiler hakkında konuşalım isterseniz. 🙂

İşte aşağıda sıraladığımız 10 madde bilimsel olarak desteklenmiş ve verimliliği arttırmaya yardımcı olan o stratejiler:


1) Daha çok uyuyun

Harvard sağlık çalışmalarına göre yetersiz uyku veya verimsiz uyku insanın verimini düşürmektedir. Daha çok hata yapmasına neden oluyor. Verimliliği en aza indiriyor. Yetersiz uykunun yaşandığı anlarda beyin işlevini tam olarak yerine getiremediğinden verimliliğin hat safhada olması ihtimali de ortadan kalkmış oluyor.


2) Her zaman kendinize zaman sınırı koyun

Dan Ariely ve kurumu tarafından yapılan araştırmalara göre bir iş yaparken o işle ilgili bir bitirme tarihi veya yapılması gerekenler listesi koyduğunuz zaman o işin zamanında bitirilmesi ve verimliliğin artması ile ilgili şansın arttığı ortaya çıkmaktadır.


3) Düzenli egzersiz yapın

Essex üniversitesi tarafından yapılan çalışmalara göre egzersiz yapmak fazla kiloları vermek, diri durmak gibi birçok güzel şeyi sağlıyor. Araştırma sonuçlarına göre, yapılan egzersizden 2-4 saat sonra kendini zinde hissetme, pozitif bir ruh haline sahip olma, daha çok sosyal olma eğilimi, daha kaliteli bir yaşam, verimliliği geliştirici ve daha iyi seçimler yapma gibi faydalar sağlıyor. Özellikle saba yapılan egzersiz gün boyu yaşamınızı olumu etkilemektedir.


4) Dinlenin

Scientific American’ın yaptığı araştırmaya göre çok çalışmak beyinde kan birikmesine ve sıkışıklığa sebep oluyor. Gün boyunca çalıştığınız sürede devamlı kısa aralar vermelisiniz. Haftasonları daha çok çalışırken aralar vermeli zevk aldığınız şeyleri okumalısınız. Ara sıra kısa kısa uyku atıştırmaları yapmalısınız. Dinlendirici aktiviteler sizin günlük yaptığınız işlerin daha rahat bir şekilde yapılmasını sağlar ve aklınızda kalmasına yardımcı olur.


5) Müzik dinleyin

Ottowa üniversitesinin yaptığı araştırmalara göre çalışırken müzik dinleyenlerin dinlemeyenlere oranla daha verimli çalıştığı ortaya çıkmıştır. Çoğu insan klasik müziğin diğer tarzlardan daha verimli olduğunu belirtmektedir.


6) Ara verin

Derek Thompson of The Atlantic’e göre çalışırken ara verenle vermeyen arasında yüzde 13 verim farkı bulunmaktadır. Ara verenlerin daha verimli olduğu özellikle bazı işlerde uzun aranın daha da işe yaradığı görülmüştür.


7) Klavyeyi kullanmayı öğrenin

Gününün büyük bir zaman dilimini bilgisayar başında geçiren ve sürekli yazmak zorunda kalan insanlar klavyeye bakmadan yazmayı öğrendikleri zaman daha az yorulur ve daha verimli çalışırlar. Ayrıca klavyeye bakmadan yazan insanlar eski performanslarının 2 katına çıkar zamanla.


8) Arka planda hafif gürültü olsun

Müzik dinlediğiniz gibi çalıştığınız zaman arka planda hafif bir gürültü olması sizi uyanık tutar ve daha verimli olmanızı sağlar. Özellikle müzik dinlemek istemediğiniz zaman basit ve hafif bir gürültü işinize yarayacaktır.


9) İdeal ofis çevresi yaratın

Birçok araştırma kanıtlamaktadır ki çalışma ofisini kendinize göre düzenlediğinizde daha mutlu olursunuz. Bazen gerektiğinde fazladan bir monitör veya pencereleri geniş bir ofis bile iş performansınızı çok farklı şekilde etkileyebilmektedir. Kendi karakterinize göre ayarlamanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.


10) 1 saatten az çalışacak şekilde bölümlere ayırın zamanınızı

En verimli çalışma şekli 45-55 dakika çalıştıktan sonra 15 dakika ara verilen yöntemdir. Okul dönemlerimizde de teneffüsler de buna göre ayarlanıyordu hatırlarsanız. Zamanı bölümlere ayırmak, verimliliği fazlasıyla arttıran ve konsantrasyonunuzu yükseltecek bir yöntem olacaktır.


 

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.

Bir yanıt yazın