Evet, Sendromsuz Pazartesi Mümkün!

Hepimiz o hissi biliyoruz… Evet, pazartesi sendromu! Konfor alanımızda olduğumuz, rahat bir hafta sonunun ardından işe gitmek hepimize çile gibi geliyor olabilir. Hatta çoğumuz pazartesi sabahını düşünmeye pazar sabahından başlıyor olabiliriz. Endişelenmeyin yalnız değilsiniz… Daha motive bir haftaya başlamanın ve bu histen kurtulmanın yolları elbette var. Gelin birlikte sendromsuz pazartesi için neler yapabileceğimize bakalım!

  •  Haftanızı planlayın

Haftaya başlarken planlama ve organizasyon yapmak, pazartesi sendromunu azaltmanın etkili yollarından biridir. Yapmanız gerekenleri öncelik sırasına göre listelemek size kolaylık sağlar. Ek olarak, yapacaklarınızı önceden belirlemek, zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur. Hafta içerisinde karşılaşabileceğiniz zorluklara olası çözüm yolları hazırlamak iş stresinizi azaltabilir. Elbette, iş dünyasında spontane gelişen şeyler olacaktır. Ama kendinizi güvende tutabilmek için en azından belirli olan işlerinizi düzenleyebilirsiniz. Hatta bunu alışkanlık haline getirmek yaşam kalitenizi de arttırır. Yani kendinizi, hazır ve planlı hissetmek daha mutlu bir pazartesi geçirmenize yardımcı olacaktır!

  • İş ve sosyal yaşam dengesini kurun

Tüm hafta boyunca hafta sonunun hayalini kurmak, pazartesiye başlamak konusunda sizi daha çok strese sokabilir. Bu nedenle, iş-yaşam dengesini kurmak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Hafta sonlarınızı dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için kullanmalısınız. Tabii ki, tüm planlarınızı cumartesi ve pazara bırakmak sizi sıkışmış hissettirebilir. Eğer yapabiliyorsanız hafta içi de arkadaşlarınızla, ailenizle zaman geçirmeye özen gösterin. Bu sayede, kendinize sadece hafta sonu vakit ayırmanız gerektiği yargısından kurtulmuş olursunuz. Bu da pazartesiye daha dinlenmiş ve zinde başlamanıza olanak sağlar.

  • Pozitif düşünüp olumlama yapın

Zihninizde en çok neyi düşünürseniz evren sizin için onu oldurur. Düşüncelerimizin gücü zannettiğimizden çok daha fazla! Bu yüzden sendromsuz bir pazartesiye başlamak için güne olumlama ile başlayabilirsiniz. Örneğin, “Bugün her şey çok güzel olacak. Tüm işlerimi kolaylıkla hallediyorum ve bunu yaparken keyif alıyorum.” gibi hem kendinizi motive edecek hem de enerjisini çekecek cümleler kurabilirsiniz. Unutmayın, beynimizi neye inandırırsak, öyle olduğuna kendini ikna eder. Yani keyifli bir hafta geçirmek aslında tamamen bizim elimizde…

Sonuç olarak, çoğumuz pazar akşamı “off ya yarın sabah yine iş var!” cümlesini kuruyoruz. Hiçbirimiz yalnız değiliz. Kendimize pazartesi gününü zehir etmemek için bir şeyler yapmak yine bizim elimizde. Bu hissi aşmak için yapabileceklerimizi yukarıda sizlerle paylaştım. Umarım, pazartesi gününüzü daha keyifli hale getirebilirim.

Unutmadan, pazartesi sabahı kendinizi şımartmak adına güne en sevdiğiniz içecek ile başlayabilirsiniz! Güzel demlenmiş bir kahve hepimize iyi gelebilir…

Herkese sendromsuz Pazartesiler! 🙂

İlgini çekebilir: Çalışırken İçsel Motivasyonu Korumak İçin 8 İpucu

Youth Awards Blog Banner

Bir yanıt yazın