Evden Çalışırken Takım Olgusu ve Kurgusu Nasıl Olmalıdır?

Bilindiği üzere korona virüs salgını nedeniyle bir çok firma uzaktan çalışmaya geçmek durumunda kaldı. Bu geçiş döneminde aksaklıklar eksiklikler iletişim kopuklukları bir sorun haline gelmeye başladı. Hatta bu sorunlar, sadece yapılan işlerin yürütülmesinde aksaklıklara değil çalışan performansına da yansıdı. İşte bu tarz sorunlar yüzünden verimlilik ve kapasite sorunları ortaya çıkmaya başladı. Peki, evden çalışırken takım olgusu kavramı üzerine nasıl gidilir neler yapılabilir beraber biraz inceleyelim.

Öncelikle çalışan kitlenizin psikolojik bir şekilde etkilendiğini unutmayın. Bir yandan kendiyle ve sosyal hayatındaki sorunlarıyla uğraşan çalışanlarınıza baskıyı hissettirmeye çalışın çünkü zaten evlerde köşeye sıkıştığımız bu dönemde bir de iş baskısı hissetmek sizin de tahmin edeceğiniz üzere psikolojik açıdan epey zorlayıcı ve yıpratıcı olabilir. Bu yüzden yapıcı ve sakinleştirici olunması, başlıca yapılması gerekenlerden bir tanesi.

Başka neler yapılabilir?

Çalışanlarınızla ve yönettiğiniz departmanla gün içerisinden üç saatte bir 10-15 dakikalık hatırlatmalar planlayın. Bu hatırlatmaların amacı bir yandan günlük yapılması gereken işleri takip etmek hem de çalışanlarınızın gün içerisindeki daha aktif bir çalışmaya yönlendirmek olmalı. Ufak ufak hatırlatmalar yapılarak çalışanlarınızı rahat ettirmeye çalışabilirsiniz. Örneğin pencerelerinizi açıp odanızı havalandırmayı unutmayın veya otururken postürünüze dikkat edin tarzında ufak hatırlatmalar çalışanlarınızın işlerine odaklanmalarına yardımcı olacaktır.

Evden çalışıldığı için çalışma alanları, genelde ofis konforundan uzak bir ortam oluyor. Bu yüzden ekibinize vereceğiniz ofis araç gereçleri yine verimi arttıracaktır. Örnek vermek gerekirse çalışanınıza vereceğiniz bir sandalye veya klavye veya internet faturası desteği bile çalışanınızda aitlik hissi yaratabilir. Bu sayede işine sıkı sıkıya sarılabilir.

Haftada bir gün 1-2 saatlik sosyal hayatlarla ilgili toplantı düzenlemeye ne dersiniz?

Bu toplantılarda iş ile ilgili konuşmayı yasaklayarak tamamen çalışanlarınızın kendi  aralarında video konferans üzerinden konuşarak rahatlamalarını sağlamak olmalı. Herkesin sırayla söz alarak bir moderatör aracılığıyla konuştuğu ve neler yaptığından bahsettiği kısaca kendini anlattığı toplantılar takımını bir arada tutarken aynı zamanda onları yapının içerisinde gerçekten değerli olduklarını hissettirebilir.

Gönderilebilecek ufak hediyeler nasıl hissettirir?

Bu hediyelerin amacı çalışanlarınızın kendini bir yapının içerisinde hissetmek ve onların değerli olduğunu göstermek olmalıdır çünkü evdeyken iş yapılsa bile ofiste yapılan iş kadar değerli hissedilmeyebilir. Bu yüzden yaptıkları işin değerli olduğunu hissettirmek adına aylık gönderilecek bir çikolata veya atıştırmalık sepeti bile çalışanlarınızın kendilerini ve yaptıkları işin değerli bir iş olduğunu hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Firmanın yaşadığı sorunları çalışanlarınızın da kendi evinde veya kendi içlerinde yaşayabileceğini unutmayın!

Çalışanlarınızın da bu süreçten etkilendiğini belki de yakınlarını sevdiklerini kaybetmiş olabileceğini unutmayın ve hedefler koyarken çalışanlarınıza bu durumları da dikkate alın. Dikkate alındığını gören çalışanlarınız işine daha sıkı sıkı sarılıp elinden gelenin en iyisini verecektir. Bunların yanı sıra kendinizin ve çalışanlarınızın iş saatlerinde sürekli iş odaklı çalışmasını beklemek biraz zor olabilir. Bu yüzden onların ve kendinizin odak noktalarını sürekli aktif tutabileceğiniz uygulamalar geliştirebilirsiniz. Örneğin; yapılacak işleri zincir metoduyla herkesi aktif içerisine alan bir şekilde paylaştırabilirsiniz.

Bu sayede çalışanlarınız ve siz sürekli iletişimde halinde olacak ve işe odaklanmış olacaksınız. Bunları yaptıktan sonra siz de fark edeceksiniz ki veriminiz ve iş yapma kapasitenizi evde çalışırken arttırmayı başarmış olacaksınız.

Evden çalışma konusunda takım olgusunu ve kurgusunu kısaca özetlemek gerekirse en temel yapılması gereken şey empati ve iletişimden geçmekte. Çalışanlarınızı anladıktan sonra gerisi kendiliğinden gelecektir. Herkese mutlu ve güzel çalışmalar!

İlginizi çekebilir: Hayatlarımızı Tamir Etme Yöntemi: Ho’oponopono

Youthall’u takip et iş ve staj ilanlarını da kaçırma!

Bir yanıt yazın