En Yüksek Gelire Sahip İlk 10 Ülke!

Yurtdışına taşınmayı ve çalışmayı düşünmenizin birçok geçerli nedeni var, ancak çoğumuz için en çok kazanç potansiyelini artırma şansı. Elbette, daha yüksek bir ücret kazanmak, çubukları kendi başınıza yükseltmeyi düşünmek için iyi bir nedendir, ancak bu tamamen parayla ilgili değildir: yer değiştirme aynı zamanda kariyer beklentileriniz için de faydalı olabilir.

Bir hedef seçmenize yardımcı olmak için, OECD’deki en son verilere bir göz attık ve ortalama maaşları en yüksek olan ülkelerin bir listesini bir araya getirdik.


10.Avusturalya

Dünyadaki en esnek ve istikrarlı ekonomilerden biri ile arzu edilen bir yaşam tarzını birleştirdiği için birçok insan Avustralya’ya taşınmakla ilgilenmektedir. Aynı zamanda gezegendeki en büyük şirketlerden bazılarına ev sahipliği yaparken, ana endüstrileri madencilik, tarım ve hizmet sektörünü içermektedir. Muazzam coğrafi manzaraya rağmen, Avustralya nispeten küçük bir nüfusa sahip ve her zaman kalifiye işçiler için göçü teşvik etmek istiyor.


9. Belçika

Belçika yalnızca Avrupa politikasının kalbi değil; Aynı zamanda, kıtanın en yüksek ortalama maaşlarına sahip olan ülkelerinden biri, ülkenin giderek genişleyen ekonomisinin sağladığı bir eğilim. Avantajlı konumu nedeniyle (Belçika Fransa, Almanya ve Hollanda ile sınırlarını paylaşmaktadır) ülke AB ticaretinde kilit bir liderdir. Belçika’ya taşınmayı seçerseniz, Avrupa’nın geri kalanında olduğu gibi, tüketici fiyatları da genellikle İngiltere’den yüksek olan, çok rekabetçi bir işgücü piyasası bulacaksınız.


8. Avusturya

Finansal istikrar konusundaki itibarını geliştiren bir diğer küçük Avrupa ülkesi olan Avusturya, oldukça sanayileşmiş ve gelişmiş bir sosyal pazar ekonomisine sahiptir. Geleneksel olarak kültürel ve coğrafi komşusu Almanya’ya ticaret için bağımlı olmasına rağmen, AB üyeliği son yıllarda gelişmesine izin vermiştir.

Avusturyalı şirketler Doğu Avrupa’daki eski komünist blokta özellikle aktifti ve özel ve kamu kurumlarının birçoğu yakın tarihli mali krizde acı çekse de, yine de yurtdışından önemli yatırımlar çekmeyi başardı. Başlıca endüstrileri; imalat, iletişim ve turizmdir.


7. Norveç

Norveç’in ekonomisi, petrol arama ve üretimi ile hidroelektrik enerjisini içeren ülkenin doğal kaynaklarına büyük ölçüde bağlı. Devlet ayrıca stratejik alanlarda birçok işletme sahibi olurken, elverişli çalışma koşulları, dünyanın en yüksek yaşam standartlarından birine sahip olan verimli bir işgücü ile sonuçlanmıştır. Bu, yüksek yaşam maliyetleri ile küçülmekle birlikte, Norveç yaşamak için çarpıcı derecede güzel bir yer ve çoğu İskandinav ülkesinde olduğu gibi, sosyal açıdan ilerici bir hükümet tarafından yönetiliyor.


6. Danimarka

Danimarkalılar dünyanın en konforlu yaşam standartlarından birine sahiptir ve en iyi şirketlerden bazılarına ev sahipliği yapacak kadar şanslılar. Ekonomileri büyük ölçüde dış ticarete bağımlıdır ve yüksek teknoloji tarımı ve bazı doğal kaynaklar tarafından desteklenmektedir; Norveç gibi, Danimarka da kapsamlı devlet refahı önlemlerine sahiptir ve dünyadaki en istikrarlı para birimlerinden birine sahiptir.


5. Hollanda

Hollanda’nın küçük bir ülke olmasına ve nispeten küçük bir nüfusa sahip olmasına rağmen, ekonomilerini dünyanın en büyüklerinden biri haline getirmeyi başardılar. Ülke ortalamanın üstünde bir ekonomik büyüme seviyesine ve düşük oranda işsizlik oranına sahipken, Hollanda iyi ücretli işlerini ünlü bir rahat yaşam tarzı ile tamamlıyor.


4. Amerika Birleşik Devletleri

Neden ABD’ye taşınmanız gerektiğini merak ediyorsanız, o zaman finansal açıdan bakarsak, çok iyi sonuçlanabilir. ABD, dünyanın en büyük ekonomilerinden biridir. ABD doları çoğu uluslararası işlemde kullanılır.

Ekonomi, ülkenin doğal kaynakları ve gelişmiş altyapısının bolluğu üzerine kurulurken, dünyanın en güçlü şirketlerinin (Facebook, Apple gibi) birçoğu sektörde en belirgin şekilde teknolojide dünya lideridir.  ABD çok büyük bir ülke olduğu için, maaş oranları, bulunduğunuz yere bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir.


3. İzlanda

Kuzey Atlantik’in ortasındaki yalıtılmış ve çevreci bir düşman adası için İzlanda, son on yılda kendisi için zorlu bir ekonomik niş oluşturdu. Eşsiz çevresel özellikleri onu dünyadaki en büyük yerli enerji üreticilerinden biri (kişi başına) haline getirirken, balıkçılık pazarındaki geleneksel ihracatları, yazılım, finans ve imalat sektörlerinde son zamanlarda yapılan çeşitlilikle yerini aldı; Film ve televizyon yapımlarında  yoğun kullanımıyla İzlanda, turizm sektöründe de büyük bir patlama yaşadı.

Kışlar çok sert olsa da (güneş ışığı günde sadece 4 saat ile sınırlandırılabilir), maaşlar – özellikle şık başkentte Reykjavik – D vitamini eksikliğine değer.


2. İsviçre

İsviçre, dünyadaki en istikrarlı ekonomilerden birine sahip olduğu için özellikle güvenli bir liman olarak kabul edilir; Dünya Ticaret Örgütü ve Dünya Ekonomik Forumu gibi birçok büyük küresel kuruma da ev sahipliği yapıyor.

İsviçre’ye yeniden yerleştirmek, özellikle finans alanında çalışıyorsanız (birçok sektörde iyi ücretli roller olmasına rağmen) çok yüksek bir kazanç potansiyeli anlamına gelebilir; Yine de, kazancınızı artırmak için hazırlıklı olun. Zürih, Avrupa’nın en pahalı şehridir.


1. Lüksemburg

Kazıkların tepesinde olsa da, dünyanın en küçük uluslarından biri; boyutlarına rağmen, Lüksemburglular dünyanın en iyi ekonomilerinden birine ve üçüncü en yüksek DGP’ye sahiptir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ekonomileri büyük ölçüde bankacılık sektörüne (ve çelik ve sanayi sektörlerine bağlı olarak) bağlıdır; ayrıca ülke Avrupa’nın en yeşil ülkesi olarak da bilinir (genellikle ‘Avrupa’nın yeşil kalbi’ olarak anılır). .

Youth Awards Blog Banner

Gebze Teknik Üniversitesi, Employer Branding Team Member @Youthall , IEEE GTÜ