Boş Zamanlarınızı Daha Verimli Geçirmenizi Sağlayacak 5 Öneri

Hepimiz sorumlu yetişkinleriz. Herkes gibi biz de kendimizi profesyonel anlamda geliştirmek ve amaçlarımızı gerçekleştirmek için çabalarız. Bu kadar çalışmanın arasında bir de evimize geldiğimiz ve televizyonun karşısına geçtiğimiz zamanlar olmuyor değil.

Her ne kadar uzun süredir başladığınız ve yeni sezonu yayımlanmış bir dizinin bölümlerini izlemediğiniz için suçluluk duysanız bile size daha faydalı olacak farklı yöntemlerin olduğu araştırmalar sonucu elde edilmiştir.

Daha önce izleyip de zevk aldığınız filmler veya dizileri tekrar izlemek, video oyunları oynamak sizlere hem zihin açısından hem de kişisel gelişim açısından daha fayda sağlar.

Oldukça şaşırtıcı da olsa bilimsel olarak desteklenen bu önerilere kulak vermenizi tavsiye ederiz. Bunlar yorgunluğunuzu atmanız ve kişisel gelişiminizde önemli bir yere sahiptir:


1) Daha önce izlediğiniz, beğendiğiniz film ve dizileri izleyin.

Hemen hemen hepimizin defalarca izlediği filmler ve diziler olmuştur. Buffalo Üniversitesinin yaptığı araştırmalar da bu tür aktivitelerin insanın zihinsel olarak enerjisini restore ettiğini ve daha zinde bir kişilik oluşturmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Daha önce izlediğiniz bu film ve diziler gün içinde harcadığınız enerjinin 2 katını vermektedir.


2) Oyun oynayarak mantık yürütme gücünüzü ve problem çözme mantığınızı geliştirin.

Hangi oyunu oynadığınız çok sorun olmamakla birlikte oynadığınız video oyunlarının mantık yürütme gücünüzü arttırdığı ve problemleri daha kolay bir şekilde çözmenize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Amerikan psikolojik araştırmaları derneğinin de yaptığı birkaç araştırma da video oyunları oynamanın çocukların sorun çözme kapasitelerini arttırdığını ve muhakeme güçlerini de güçlendirdiğini ortaya çıkarmıştır. Bilişsel becerilere ve hafızalara da olumlu katkı sağladığını da unutmamak gerekir.


3) Var olan potansiyelinizi liderliğe yönlendirin.

World of Warcraft ve benzeri strateji sanatını öğrenebileceğiniz oyunlar oynamak sizlere çok önemli bir yetenek sağlayabilir: Liderlik yeteneği.

Bu tür oyunlarda başarılı olmanızı sağlayacak temel stratejiler problemleri çözmekten, bir takım gibi hareket etmekten ve planlı bir stratejiden geçer.Araştırmalar bu tür oyunları oynamanın bu tür yeteneklere sahip olmayı kolaylaştırdığı ve bu becerileri birlikte nasıl kullanacağınızı öğrettiğini gösteriyor.


4) Bir oyunun karakteri (rol oyuncu) olarak kendi duygularınızı keşfedin.

Daha önce aksiyon oyununda bir karakteri oynamadıysanız veya ne olduğunu bilmiyorsanız muhtemelen yarı doğaçlama veya önceden yazılmamış ve genelde oyuncuların kostümleri giydiği ve belirli zaman dilimlerinde rollerde oynadığı bir senaryo olduğunu düşüneceksiniz.

Oyunun bir karakteri olarak oyunun içinde oynadığınız zaman farklı duygularda farklı bakış açılarına sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Özellikle oyunlarda bir arkadaşınızı kaybetmeniz, savaşmanız ve mücadele sergilemeniz veya romantik bir sahnede olmanız günlük hayatta karşılaştığınız durumlarda kendinizi geliştirmeniz için çok önemli avantajlar sağlar. Bu tür sahnelerde yer alarak nerede nasıl davranmanız gerektiğini ve zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini önceden öğrenmiş oluyorsunuz. Hem de deneyerek. 🙂


5) Gülmenin mahsullerini toplayın.

İster komedi programı izleyin ister YouTube üzerinden komik bir kedi videosu izleyin. Sizi güldüren şeylerin stresten kurtulmanızı sağladığını ve sinir sisteminizi yenilediğini unutmayın.

Oxford Üniversitesinin yaptığı son araştırmalara göre gülmek acının en büyük tedavisi olarak görülüyormuş.  Ne kadar çok gülerseniz acıyı o kadar az hissedersiniz.

Zamanınızı daha farklı yerlerde ve kötü bir biçimde harcamanın da yolları vardır. Ama biz günümüz dünyasında, saniyelerin bile önem arz ettiği bir dönemde, zamanınızı nasıl daha faydalı ve sağlıklı kullanılabileceğini göstermeye çalışıyoruz.

Video oyunları oyna, bir stand-up izle, hiç olmadı daha önce izlediğin bir film veya dizi izle. Hepimizin kendimize zaman ayırması gerektiğini unutmayın.

Boğaziçi Üniversitesi/ ESTIEM

Bir yanıt yazın