Başarı Hakkında En Çok İnandığımız 7 Büyük Yalan

Çoğumuz başarılı olmayı ümit ediyor fakat sadece bazılarımız istediği başarıya ulaşabiliyor. Başarı hakkında bir çok açıklama ve anlam var. Aynı zamanda başarı hakkında söylenen ve bizim inandığımız bazı yalanlar var. İşte o yalanlardan en büyük 7 tanesi;

1.Bütün cevapları bilmen lazım.

Joan Baez diyor ki; “Araştırdığın sürece cevapları bulursun.” Başarılı insanlar her şeyi bilerek işlerine başlamıyor. Sadece bilmesi gereken şeylerin cevabının nasıl bulunduğunu biliyorlar. Global online ekosistem sayesinde aradığımızı bulamama gibi bir bahanemiz yok. Bütün öğrenmek istediklerimize bir klik ile ulaşabiliriz. Bir çok girişimci başarıya hata yaparak ulaşmıştır ama hiçbir zaman bilmedikleri şeylerden ve harekete geçmekten korkmamışlardır. Harekete geçmek için bütün soruların cevaplarını bulmayı beklemeyin.

2.Değişiklik yapmana gerek yok.

Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar deneyip değişik bir sonuç beklemektir. Tahammül ile delilik arasındaki ince çizgiyi fark edelim. Ne zaman değişiklik yapıp ne zaman aynı şekilde devam edilmesi gerektiğini bilmek gerekir. İstediğiniz seviyedeki başarıya ulaşmak için endüstrinizdeki bağlılığa ya da değişimlere hazır olmanız gerekir. Bazen yapmanız gereken değişim sadece 1 derecedir.

3.’Bir gecede başarı’ diye bir şey var.

Beyonce diyor ki; “Benim endüstrimde benden daha çok çalışanını görmedim.” İnandığımız en büyük yanlışlardan bir tanesi başarıya bir gecede ulaşılabileceğidir. Bu yalan sosyal medyada okuduğumuz bir gecede başarı hikayelerinde söylenir çünkü insanlar bu tarz başarı hikayelerini severler. İnsanlar aynı şeyin kendilerine olabileceğini düşünürler. Fakat bu başarılı insanlar yeteneklerini geliştirmek için ve kendi alanlarında uzmanlaşmak için uzun bir zaman durmadan çalışıyorlar. Bir gecede kazandıkları tek şey tanınırlık.

4.Başarılı olmak için her türlü fedakarlığı yapman gerek.

Oprah Winfrey diyor ki; “Her şeye sahip olabilirsin ama aynı zamanda sahip olamazsın.” Evet, milyonlar kazanıp yılda 50 farklı ülkeye tatile gidip her uyandığında ailenin yanında olabilirsin. Hatta aynı zamanda 10 tane maraton şampiyonu da olabilirsin fakat hepsine aynı anda sahip olamazsın. Şu anda gerçekten ne istediğinize göre seçim yapmanız gerek. Hayatınızın balansının süper olması çok zordur. İleride daha iyisini elde etmeniz için şu anda neyden fedakarlık etmeniz gerektiğini iyi seçmelisiniz.Öncelikleriniz hayatınızdaki yeni adımlara göre değişebilir. Fakat her alanda beklentilerinizi mükemmelin üstünde tutarsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

5.Başarı bütün problemlerini yok eder.

“Daha kolay olsaydı” deme, “Daha iyi olsaydım” de. Daha az problem dilemek yerine daha fazla yetenek dile. Daha az rekabet yerine daha çok bilgelik dile. Başarılı insanların daha az problemleri yoktur sadece problemleri çözmek için daha iyi yöntemleri vardır. Problemler başarıya giden bir yol için kaçınılmazdır. Başarılı bir şekilde devam etmek için problemleri aşmaya da devam etmelisin.Ne kadar çok başarılı olursan o kadar büyük problemlerin olur.

6.Başarılı olduktan sonra insanlar seni daha çok sevecekler.

Marilyn Monroe diyor ki; “Başarı, bir çok insanın size nefret duymasına neden oluyor”. Kaç defa etrafınızdaki insanların birilerini başarılarından dolayı eleştirdiğini duydunuz? Ne kadar çok insanların önünde olursanız o kadar çok eleştiriye maruz kalacaksınız. İşin kötüsü bazen başarınız yüzünden arkadaşlarınızı kaybedebilirsiniz. İyi kısmı ise sizinle aynı başarıya ulaşan insanlarla arkadaşlık etme şansı yakalayacaksınız.

7.Başarı seni mutlu eder.

Zig Ziglar diyor ki; “Para sizi mutlu etmeyecek.” Aslında para sizin mutlu olmanızı sağlar ama ancak kısa dönemde. Uzun dönemdeki mutluluğunuza para yardımcı olmaz. Eğer anı her en iyi şekilde yaşamaya çalışırsanız o zaman başarı sizi mutlu eder. Şimdi başarılı olsanız da olamasanız da mutlu olmanın yollarını arayın. Sizi mutlu edecek tek şey başarı değildir.

Youth Awards Blog Banner

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.

Bir yanıt yazın