Staj Mülakatında Mutlaka Sormanız Gereken 5 Soru

İster mezun ister hala öğrenci ol, hayatının bir evresinde iş tecrübesi deneyimlemek zorunda kalmış ya da kalacak olabilirsin! Bunun en rahat yoluysa öğrencilik hayatında gerçekleştiğin stajlardır. Doğru bir staj mülakatı için size nasıl sorular yöneltileceğini öğrenmeniz gerekir.

Çoğu adayın unuttuğu şey, bir mülakatın diyalog şeklinde gelişecek olmasıdır. En az size sorulan sorular kadar sizin de karşı tarafa yönelteceğiniz sorular önem taşıyacak. Unutmayın ki belki de sorduğunuz sorular sizin bu staj için ne kadar istekli olduğunuzu kanıtlayacak.

1. Bana stajın eğitim kısmından bahsedebilir misiniz?

Bu temel soruyu sorarak şirketteki sürecinizin nasıl olacağı hakkında bir fikir edineceksiniz. Sonuçta, bütün gün kahve getirip getirmeyeceğinizi veya gerçekten biraz iş yapıp yapmayacağınızı ve bir şeyler öğrenip öğrenemeyeceğinizi bilmek istemeniz oldukça doğal.

2. Stajyerler için staj sonunda ne gibi imkanlar tanınıyor?

Bazı şirketler, iyi iş çıkaran stajyerlerin programlarının sonunda tam zamanlı iş fırsatı sunacaklardır. Bunun nedeni, stajyerlerin ilerlemesine yatırım yapmak için zaman harcadıkları ve büyümelerini görmek istemeleridir.

Bu sorunun cevabını arayarak program boyunca çok sıkı çalışmak için motivasyon kazanabilir ve şirketin sizin için doğru seçim olup olmadığına karar vermenize yardımcı olur.

3. Staj bana neler katacak?

Şirketin yapılandırılmış bir eğitim programı varsa stajyerlerini ciddiye aldıklarını ve stajınızdan değerli deneyim kazanacağınızı bileceksiniz. Bu soru, temel olarak stajın sizin için yararlı olup olmayacağına veya gözlerinizi başka bir şirkete ayarlamanız gerekip gerekmediğine dair bir gösterge verecektir.

4. Stajım sırasında ne tür projeler üzerinde çalışacağım?

Birçok stajyer bu soruyu sormaktan kaçıyor ve bekledikleri projeler üzerinde çalışmadığını ve bir ay boyunca çay ve fotokopi sorumlusu olduklarını görünce şaşırıyorlar. Bu soruyu sorarak işverenle ilgilenmeye ve esasen işverenle aynı çalışma içerisinde yer almaya istekli olduğunuz projeleri gündeme getirebilirsiniz.

5. Diğer çalışanlarla ne kadar etkileşimde olabileceğim?

Çoğu stajyerin genellikle departmanlarının dışındaki kişilerle etkileşim kurma fırsatı yoktur. Bu soruyu sorarak departmanlar arasında hareket etme ve organizasyon hakkında daha fazla bilgi edinme şansınız olup olmadığını tespit edebilirsiniz! Hatta bu konuda bazı şirketlerin stajyerleri günübirlik farklı departmanları deneyimlemesi için ziyaretçi olarak gönderdiklerini biliyoruz.

Tüm mülakatlar için altın bir kural, konuşmayı akıcı tutan ve doğal olan sorular sormaktır. İşe ya da staja alımınızla ilgilenen kişi, mülakat boyunca sorularınızı dikkatle inceleyecektir. Konuşulan bir konuyu tekrar sormamaya ve yeterince dikkatli dinlemeye özen gösterin!

İlginizi Çekebilir: Mülakatlarda STAR Tekniği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Youthall’da profilinizi oluşturmak için hemen tıklayın.

Youth Awards Blog Banner

Üniversite eğitimine Yıldız Teknik Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi'nde devam etmektedir. Yer aldığı öğrenci kulübünde çeşitli projelerin düzenlenmesinde rol almıştır. 2019 yılından beri Youthall ekibinde yer almaktadır.