Mühendisler İçin En İyi Yurt Dışı Eğitim Programları

Yurt dışıda eğitim konusunda Amerika, Kanada ve Avrupa’nın çeşitli ülkeleri, yurt dışında eğitim görmek isteyen mühendislik öğrencileri için birçok avantaj sunuyor.

Mühendisler için yurt dışı eğitim programlarına baktığımızda da birçok ülkede ve okulda mühendislik programları yer alıyor. Endless Abroad uzun yıllardır yurt dışı eğitim konusundaki tecrübesi ile yurt dışı üniversitelerinde birçok mühendislik bölümü sunuyor. Mühendislik öğrencileri bu programlar sayesinde yurt dışında eğitim aldığında farklı bakış açıları kazanarak farklı kültürler tanıyor ve yüksek standartlarda kaliteli eğitim alma fırsatına sahip oluyor. Yurt dışında eğitim alan mühendislik öğrencileri seyahat ederek, farklı dil ve aksanlara maruz kalarak kişisel gelişimlerini önemli ölçüde artıyor.

Mühendisler Neden Yurt Dışında Eğitim Almalı?

Mühendisler için yurt dışında eğitim almanın çok sayıda avantajı bulunuyor. Özellikle günden güne küreselleşen dünyada mühendisler yurt dışında üniversite eğitimi ile kariyerine iyi başlıyor. Dil öğrenme konusunda da iyi eğitim alıp çok sayıda insanla pratik yaparak uluslararası düşüncelerini de geliştiriyorlar. Yurt dışında mühendislik okuyan öğrenciler aynı zamanda problem çözme yeteneklerini geliştirerek mesleğine de katkı sağlıyorlar. Farklı kültürden insanlarla tanışarak iletişim becerilerini de kuvvetlendiriyorlar. Mühendisler için yurt dışındaki büyük burs havuzu da yurt dışında mühendislik okumak için önemli bir detay. Yurt dışında mühendislik programlarından yararlanan öğrencilerin kazanacağı diğer önemli avantajlar ise şöyledir:

 • Mezuniyet Sonrası Kariyer Desteği
 • Uluslararası Düşünme
 • Problem Çözme Becerilerini Geliştirme
 • Yeni Bir Düşünme Biçimi Kazanma
 • İletişim Becerileri Kazanma

Bunlara ek olarak yurt dışında mühendislik eğitimi almak için 8 sebep yazımıza göz atabilirsiniz.

Mühendislik Okumak İçin En İyi Üniversiteler

Dünya üniversiteleri arasında en iyileri değerlendiren Times Higher Education, üniversitelerin yayınlanan araştırmalarına, makalelerine ve bilim dünyasına katkılarına bakıyor. Aynı zamanda müfredat özellikleri gibi birçok kritere göre liste çıkarıyor. Buna göre her yıl en iyi mühendislik üniversitelerini de açıklıyor. Mühendislik okumak için en iyi üniversiteler hangisi arayışınızda size yardımcı olabilir. Genel mühendislik ve teknoloji alanında da en iyi okulları görebiliriz. Times Higher Education tarafından Dünya’nın en iyi teknoloji ve mühendislik üniversitelerine birlikte bakalım.

 • Harvard University
 • Stanford University
 • University of California, Berkeley
 • Massachusetts Institute of Technology
 • University of Cambridge
 • University of Oxford
 • Princeton University
 • California Institute of Technology
 • ETH Zurich
 • National University of Singapore

Yurt Dışında Mühendislik Yüksek Lisans Programları

Yurt dışında mühendislik bölümünden mezun olan öğrenciler mühendislik sektöründe çok çeşitli iş ve kariyer fırsatından yararlanabilir. Yurt dışında mühendislik bölümü bitiren mezun öğrenciler, kariyerlerinde terfi alabilir ve gelişim sağlarlar. Lisans programları, mühendisliğin temel ilkelerini içerirken, yüksek lisans programları proje yönetimi programlarına ağırlık vermektedir. Sektörde kendini geliştirmek isteyen yüksek lisans öğrenci sayısı artmıştır.

Yurt Dışında Mühendislik Bölümleri

Eğer siz de yurt dışında mühendislik okumayı düşünenlerdenseniz mühendislik bölümlerine şimdi göz atabilirsiniz. Her bölüm farklı disiplinlerden oluşur. Yurt dışında mühendislik eğitimi almak istiyorsanız aşağıdaki bölümlere göz atabilirsiniz.

Bilgisayar Mühendisliği

Yurt dışındaki mühendislik bölümlerine baktığımızda en popüler bölümlerden biri olan Bilgisayar Mühendisliği, bilgisayar ağları, yazılım sistemleri, donanım bileşenleri tasarımı ile ilgili bir daldır. Bu bölümde; grafik, programlama, işletim sistemleri, yapay zeka, algoritma gibi konulara ağırlık verilir.

Uzay Mühendisliği

Diğer bir mühendislik bölümü ise Uzay Mühendisliği. Bu bölümde uçak, uzay araçları, navigasyon sistemleri, kontrol ve yönlendirme sistem tasarımları gibi konulara ağırlık verilmektedir. Konular teorik ve pratik olarak işlenir.

Makine Mühendisliği

En çok tercih edilen mühendislik bölümlerinden olan Makine Mühendisliği ise üretim, tasarım ve analiz konuları ile ilgilenir. İşlediği konularla tüm mühendislik bölümlerini kapsayabilir. Aynı zamanda matematik, kimya ve nanomekanik konuları da bu bölümle işlenir.

Biyomedikal Mühendislik

Yurt dışında mühendislik bölümleri içinde; tıpta ve biyoloji alanında kullanılmak üzere çalışmalar yapılan Biyomedikal Mühendislik de var. Bu bölüm; ekipman, cihaz tasarısı ve ihtiyaçları karşılamak için oluşturulan mühendislik dalıdır.

Elektrik Mühendisliği

Mühendislik bölümleri için de dikkat çeken bir diğer bölüm ise Elektrik Mühendisliği. Bu bölümde elektrik sistemlerinin, cihazların, makinelerin tasarımını ve uygulanmasını sağlayan disiplinler işlenir.

Yurt Dışında Mühendislik Kaç Yıl?

Yurt dışında Mühendislik eğitimi almak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri de kaç yıl süreceği. Yurt dışında 4 veya 5 yıl süren mühendislik eğitimini tamamlayan öğrenciler yüksek lisans derece programlarına katılabilirler. Yurt dışında mühendislik bölümü genel hatlarıyla; motor, makine ve elektrik sistem tasarımı ve kullanımı ile ilgilidir. Kimya mühendisliği, elektrik mühendisliği, inşaat mühendisliği ve makine mühendisliği ile oluşan mühendislik bölümleri öğrencilerine birçok alanda uzmanlık fırsatı verir. Mühendislik eğitimi için yurt dışında üniversite eğitimi başvurusunda bulunacak öğrenciler, lisans eğitim süresince matematik, fizik ve kimya derslerini zorunlu olarak alırlar.

Endless Abroad Yurt Dışı Eğitim Aracılığıyla Ücretsiz Başvuru İmkanı

Yurt dışında üniversiteyi mühendislik bölümünde okumak istiyorsanız Endless Abroad ile dilediğiniz ülkedeki dileğiniz okula ücretsiz başvuru yapabilirsiniz. Yurt dışında eğitim almaya karar verdiğinizde sunulan şehirler ve okullar arasında size ve bütçenize uygun okulu Endless Abroad yardımıyla hızlıca bulabilirsiniz. Mühendislik bölümü için vize alma konusunda da Endless Abroad uzman eğitmenleri ile başvuru sürecinden kabul sürecine ve tüm eğitim dönemi boyunca öğrencilere gerekli tüm desteği sağlar. Endless Abroad websitesi üzerinden dilediğiniz ülke ve okulu seçerek bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Üniversite Öğrencileri İçin Ücretsiz Yurt Dışı Eğitim Fırsatları

Youthall’u takip et iş ve staj ilanlarını da kaçırma!

Bir cevap yazın