Her CV’de Olması Gereken 5 Bilgisayar Yeteneği

1,985

Bir işe girme isteğinde bulunurken,çoğu çalışanın öncelikle sizin becerilerinizle ilgilendiğini hepimiz biliyoruz. Başvuru sürecinde teknik becerilerileriniz, içinde bulunduğunuz mesleğe bakılmaksızın, her zaman talep görür ve potansiyel işverenlere işyerindeki gelişmeler söz konusu olduğunda nabzınızı tutacağınızı gösterirler. Bunların çoğuna sahip olmak için IT’de çalışmak zorunda değilsiniz; temel bilgisayar becerileri kolayca elde edilebilir ve geliştirilebilirken, birçok şirket şimdi işgücünü hızlandıracak iç eğitim kursları sunmaktadır. Bu nedenle, CV’nizi dikkat çekici hale getirmek istiyor ve kendinizi rekabette öne çıkarmak istiyorsanız, bunlar 2019’da CV’nizde olması gereken teknik becerilerdir.


1. Microsoft Excel

1987’de tümüyle serbest bırakılsa da, dünyanın en büyük şirketlerinin neredeyse hepsinin Excel’e güvenmeye devam etmesinin bir nedeni va. Yine de, Excel’de neyin yapılabileceği kapsamını düşündüğünüzde, birçok kişi bilgisini abartma eğilimindedir; basit stok tabloları veya temel defter tutma hesaplamaları yapmak artık onu kesmiyor.

Bunun yerine, biraz daha derine dalmanız gerekir. İyi haber şu ki, sayısız web forumu, YouTube dersleri ve çok sayıda anlayışlı ipucu ve püf noktası sunan basılı kitaplarla Excel becerilerinizi güncellemeniz hiç olmadığı kadar kolay. Çeşitli kuruluşlar tarafından çok yaygın olarak kullanılan Excel ile, her zaman yeni uzmanlık uzmanlığınızdan da yararlanabileceğiniz bir yer olacaktır.


2. HTML

Köprü Metni Biçimlendirme Dili – veya belki de daha iyi bildiği gibi HTML – web sayfaları oluşturmak için kullanılan standart bir programlama dilidir ve bir uzman olmanıza gerek kalmazken temel bir çalışma bilgisine sahipseniz, birçok işveren size olumlu bakacaktır.  HTML’yi kullanabilmek şirket web sitelerinin çok daha rahat bir şekilde yönetilmesini ve güncellenmesini sağlar ve ek programcıların nispeten basit değişiklik veya yüklemeleri denetlemelerine gerek kalmaz. Bu, tasarımcılar ve yazarlar için de giderek daha önemli bir yetkinliktir, bu nedenle becerilerinizi geliştirdiğinizden emin olun.


3. Google Suite

İnternet arama gücünü ve çevrimiçi alan üzerindeki etkisini artırmaya devam ettikçe, geniş bir iletişim ve analiz yazılımı yelpazesiyle akıcılık seviyesi oluşturmak oldukça önem kazanıyor. Örneğin, Google Analytics, bir kuruluşa çevrimiçi uygulamaları hakkında ve bunların nasıl geliştirileceğiyle ilgili çok fazla şey söyleyebilen, Arama Konsolu gibi destek araçları kuruluşunuzun performansının ne kadar iyi performans gösterdiğini söyleyebilen ücretsiz, sezgisel ve güçlü bir araçtır Google arama sonuçları. En iyi yanı, teknik yeterliliğinizi kanıtlamanın kolay olmasıdır; Google, tüm suite yazılımları için ücretsiz ve resmi çevrimiçi eğitim kursları sunmaktadır – bazıları bir sertifika bile içermektedir. Ulaşmak hiçbir şeye mal olmaz ve kurslar kendi zamanınızda yapılabilirsiniz.


4. Python

Son zamanlarda verinin kuruluşlar için önemi konusunda çok şey yapıldı; söz konusu verileri eyleme dönüştürülebilme ve değerli bilgilere dönüştürebilen çalışanlar her zaman işe alınma esnasında kişileri önlere taşıyacaktır. Popüler bir programlama dili olan Python’un girdiği yer burasıdır. Birden fazla kullanımı olmasına rağmen, büyük miktarda verinin işlenip yönetilebileceği bir araç olarak en etkili olduğu kanıtlanmıştır; HTML’de olduğu gibi, dili temel olarak anlayan ve anlayanlar, bilgi ve veritabanları olan her türlü şirket için faydalı varlıklardır.


5. Microsoft Office Suite

Kendi noktasını hak ettiği kadar güçlü olan Excel’e zaten dokunmamıza rağmen, MS Office ailesinin geri kalan kısmını da göz ardı etmemek önemlidir. Aslında, Word, PowerPoint ve Outlook öyle kurulur ve yaygın olarak kullanılır; iş arayanların bu araçlarda akıcı olması neredeyse temel bir beklentidir. Bu, yine de onları hafife almanız gerektiği anlamına gelmez. Özellikle PowerPoint, herhangi bir modern işyerinde hala önemli bir bileşendir, ancak çoğu insan hala temel bir sunum yapmakta zorlanmaktadır. Bu araçlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinize dair birçok çevrimiçi öğretici ve rehber vardır, bu nedenle onları tembel olarak CV’nizde listelemeyin ve sunumunuz parçalara düşerken kendinizi utandırmayın. Taleplerinizi, yazılımın nasıl çalıştığı hakkında gerçek bir bilgi ile desteklediğinizden daima emin olun.

Gebze Teknik Üniversitesi, Employer Branding Team Member @Youthall , IEEE GTÜ

Daha Fazla İçerik Yükleyin

İlgini Çekebilir

Yeni Mezunlar İçin 5 CV Formatı – Avantaj ve Dezavantajları

CV hazırlamanın başta zor göründüğünün farkındayız, ancak başladığınızda işlerin kolaylaşa…