Endüstri Mühendisliği: Herşeyden Azıcık Hiçbir Şeyden Tam Değil

Son zamanların en popular sözlerinden biridir. Hele de endüstri mühendislerine atılan bir laftır bu. Ne işe yarar ki gözüyle bakılan ve tüm mühendisler arasında çaycı gözü ile bakılan ama aslında görünenden ve bu söylemlerden daha fazlasını içeren bir meslektir. Herkes için  kendi bölümü diğer bölümlerden daha üstündür yahut daha gelecek vaat eder. Veyahut her şeyin asıl temelidir. Aslında her şeyin karışımı birbirini oluşturmuş; Hiçbir şey diğerinden doğmamış. Sadece taktığımız gözlükler bizim bazılarını geri plana atıp bazılarını ise ön plana almamızı sağlayarak ön plandakini daha değerli bulmamızı sağlar. Endüstri mühendisleri de bölüm dersleri ile daha haşir neşir oldukça dünyayı optimizasyon gözlükleri ardında nasıl daha iyi yapılabilirdi düşünceleri ile görmeye başlayacak insanlardır.

Aslında endüstri mühendislerine atılan o atıfların tam anlamıyla boş olmadığı fark edilebilir. Pek çok branşı ve disiplini bilip onları birbirleriyle harmanlayıp stratejik bir plan ve yol bulmaya çalışarak yapılan işi birçok açıdan daha iyiye götürmeye çalışıyoruz. Bölümünüz ile yavaştan kaynaşırken hayatınızı daha da düzenli ve planlı yapmaya çalışabilirsiniz; çünkü nasıl bu işi nasıl optimize edebilirim gözü ile bakıyor iken kendi hayatınıza da
benzer mantık ile bakmaya başlayabilirsiniz. Sabah kaçta kalkarsanız işlerinizi daha kısa sürede bitirebilirsiniz ve kendinize daha çok vakit harcarsınız. Yorgunluğunuzu geçirmek için kaçta yatmalısınız ki sabaha dinç kalkabilesiniz ama aynı zaman da işlerinizi aksatmadan halledebilesiniz.  Boş vakitlerinizde ne yapmalısınız ki daha yararlı bir gün geçirebilesiniz. Akşama film izlemek için işlerinizi gün içinde hangi zamanlarda bitirmelisiniz. Kısacası tüm bunları hayatınızı optimize etmek için düşünmeye başlayabilirsiniz. Artık kafanıza esercesine davranmak ve sürekli zaten bir şekilde hallolur ya da halledersiniz gözüyle son dakikaya bir işinizi sıkıştırmamaya başlarsınız.

Her bölümde öğrencilerin ve insanların giydikleri gözlükler farklıdır ve endüstri mühendisleri de artık hayatı optimizasyondan ibaret görmeye başlar. Her şey optimize edilebilir her şey daha da iyi yapılabilir her şey kusurludur ve daha iyisi nasıl olmalıdır diye sürekli düşünmekten kendinizi alamamaya başlarsınız.

Yazan: Çağla Dursunoğlu (Bilkent Üniversitesi- Endüstri Mühendisliği)

0

Youthall şirketler ile gençleri bir araya getiren profesyonel ağ ve yeni nesil işveren markası platformudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir