Şirketiniz Gerçekten Y Kuşağının Çalışmak İsteyeceği Bir Yer Mi?

4 Dakika
848

Bentley Üniversitesi’ndeki bir araştırmanın sonuçları gençlerin modern iş yeri biçimini nasıl şekillendirdiğini göstermek adına güzel sonuçlar ortaya çıkardı. Araştırmalara göre, 2020 yılına kadar iş gücünün %60’ını gençler oluşturacak. Peki, şirketiniz gerçekten bu %60’lık kitleyi çekmek için mi tasarlandı? Y kuşağını çekmek ve onları nasıl iş yerinde tutmak için araştırmaları takip etmek gerekiyor.

İşte Bentley Üniversitesi’ndeki araştırmanın sonuçlarına göre Y kuşağını iş gücüne çekmeye ve korumaya yardımcı olacak beş ofis tasarım ilkesi:


Esneklik kurun

Teknoloji ve iş hayatının bu nedenli iç içe girmesinin doğal bir sonucu olarak Y kuşağı; her zaman, her yerden çalışabilecek durumda olduğunu düşünüyor. Y kuşağını tüm gün bir bilgisayarın, bir masanın veya bir makinenin başına bağlamayın. Bağlasanız bile inanın çalışma süresinin yarısından fazlasında zaten verimli zaman geçirmeyecek. Bu nedenle şirket içinde tek bir laptopla çalışabileceği esneklikte bir ortam yaratın. Hatta verimliliği arttırmak için evden veya kafeden, yani şirkete gelmeden çalışmalarına izin verin!


İletişim ortamı oluşturun

Bentley Üniversitesi araştırmasına göre, Y kuşağının % 51’i meslektaşları ile bizzat konuşmayı ve meslektaşları ile iletişim kurmanın önemli olduğuna inanıyor. İletişime değer verdiğinizi göstermek için şirketinize açık çalışma alanlarını, döner tablaları ve camsız rahat toplantı odalarını eklemeniz gerekiyor. Oyun ve dinlenme alanları kesinlikle ekip arkadaşları arasında iletişimin güçlenmesini teşvik ediyor, ve şirketinizin ortak çalışma kültürünün oluşmasına katkı sağlıyor.


Yöneticileri erişilebilir hale getirin

Ofis tasarım uzmanı Jonathan Webb tarafından yapılan 2014 yılındaki bir araştırmada, çalışma ortamına yeni giren bir çok üniversite mezununun “Kayboldum.” dediği keşfedildi. Bunun en büyük tetikleyicisi, kurumsal iş yerlerinde ast üst ilişkisinin bir hayli fazla olması. Araştırmalar Y kuşağının mentorlere ve yöneticilere kolayca erişebileceği, daha çok kampüs ortamı tarzında çalışma ortamlarını tercih ettiği yönünde. Çalışanlar arasında bir izolasyon duygusu yaratmak yerine, mentorlere kolayca erişilen ve üst düzey yöneticilerle iletişim kurulabilmesine olanak tanıyan bir şekilde şirketinizi tasarlayın.


En ileri teknolojiyi kullanın

Y kuşağına göre teknoloji hava gibidir. O yüzden de klasik teknolojilerin zaten her yerde olmasını beklerler. Bullhorn CEO’su Art Papas’ın dediği gibi: “Y kuşağı klasik bir teknolojiye bakmaz, onlar teknolojiyi ne kadar ön plana çıkardığınıza bakarlar. Teknolojiyi şirketinizin merkezine koyarak Y kuşağını kapıdan girdiği anda etkileyebilirsiniz.”


Deneyime öncelik verin

Y kuşağı, deneyimlere değer biçme eğilimindedir. Bu, şirketinizin genel atmosferinin; sadece masalardan ibaret olmayacağı anlamına gelir. Özellikle çalışanların toplu olarak zaman geçirip, beraber deneyim yaşayabilecekleri anı biriktirebilecekleri topluluk alanları tasarlayın. Örneğin; spor salonu, öğle yemeği öncesi/sonrası dart, langırt vb. oyunlar için yer ve zaman açın.


Unutmayın ofisinizin görüntüsü, şirketinizin ilk izleniminin önemli bir parçasıdır.

Youthall olarak şirketlerin ofis fotoğraflarını çekip, şirket profilinde gençlerin göreceği şekilde yer veriyoruz.  Y kuşağına iyi bir ilk izlenim bırakmak istiyorsanız, genç yeteneklere şirketinizi tanıtmak ve yetenekleri şirketinize çekmek istiyorsanız detaylar youthall.com/company adresinde!

0
like
2
love
0
haha
0
wow
1
sad
0
angry

Stajim.net Kayıt Ol

When I was a student at Bilkent University I started my own company with my other founder. We were very good students in every respect, while we were studying. But we had to face a problem that every student faced in Turkey. Internship. The internship is very important for a good career. That's why we were looking for platform to apply. But we had felt the lack of platforms that efficiently brings together right opportunities and students. Even if we apply in a certain way, we can't get any positive or negative response. So, we build Stajim.net which is a website for interns and companies. Today, I'm co-founder and managing partner of Youthall. Youthall is a professional network and new generation employer branding platform that gets companies and youth together. Our company serves over 650 companies from startups to Fortune 500s such as Unilever, P&G, B/S/H/, Pladis (Yıldız Holding), Eczacıbaşı, Türk Telekom, DenizBank and so on. Also, we also provide them employer brand services for example talent program creation, candidate management, field organizations, digital attraction, HR and talent management consultancy. After starting business, I participated in the accelerated Executive MBA programs at Koç University and Sabancı University, and reinforced my training with practical knowledge in entrepreneurship ecosystem. 3 years of entrepreneurship I have been invited to talk about entrepreneurship in 80+ different universities and I am very happy to support and motivate youths!

İlgini Çekebilir

Stajınızı En Verimli Şekilde Geçirmenin 4 Püf Noktası

Final dönemindeyken hepimizin aklında genelde aynı hayaller ve istekler olur; “Ah şu final…